strona główna Nowości rynkowe Elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA WarmUp
2011-11-18, ostatnia aktualizacja 2011-11-18 14:43

Elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA WarmUp

DEFA

DEFA

Firmy transportowe, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej i kierowcy indywidualni każdej zimy muszą liczyć się z trudnościami podczas uruchamiania silników przy ujemnych temperaturach. Problemowi temu może zaradzić system ogrzewania postojowego jednostek napędowych.

Norweska firma DEFA jest dostawcą zasilanych z sieci zewnętrznej 230 V niezależnych systemów elektrycznego ogrzewania postojowego do pojazdów mechanicznych. Zestaw DEFA WarmUp może być składany z pojedynczych modułów i dostosowywany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Podstawowym składnikiem systemu ogrzewania postojowego jest grzałka bloku silnika konstruowana dla konkretnej jednostki napędowej. Urządzenie to zapewnia utrzymanie temperatury silnika wraz z płynami eksploatacyjnymi na poziomie +30 stopni Celsjusza (niezależnie od temperatury otoczenia). Wraz z grzałką są dostarczane przewody z gniazdem przyłączeniowym oraz kabel łączący gniazdo w pojeździe z zewnętrznym źródłem napięcia 230 V.

Następny element systemu DEFA WarmUp to automatyczna ładowarka akumulatorów. Moduł zaczyna działać natychmiast po podłączeniu zasilania i pracuje nawet wówczas, gdy wyłączono podgrzewanie silnika i przedziału kierowcy. Kiedy akumulatory zostaną naładowane całkowicie, ładowarka przechodzi w tryb podtrzymania, w którym akumulatory są zabezpieczane przed przeładowaniem. Napięcie ładowania jest zmieniane w zależności od temperatury otoczenia – pozwala to ochronić akumulator przed uszkodzeniem.

Kolejny moduł – ogrzewacz wnętrza pojazdu – poprawia komfort kierowcy. Ten element systemu potrafi utrzymać we wnętrzu temperaturę 20 stopni Celsjusza. Wystarcza to do rozmrożenia szyby przedniej i szyb bocznych. Temperatura jest mierzona za pomocą osobnego czujnika współpracującego z grzałką wmontowaną w dmuchawę powietrza.

Do systemu można też dodać programator. Układ potrafi sterować pracą pozostałych modułów tak, aby niezależnie od temperatury otoczenia silnik autobusu i kabina kierowcy zostały podgrzane na odpowiednią godzinę, a akumulatory były w pełni naładowane przy minimalnym poborze energii elektrycznej.

Ostatnim, opcjonalnym składnikiem systemu DEFA WarmUp jest pilot zdalnego sterowania SmartStart. Ten element ma postać breloczka do kluczyków samochodowych i zasięg rzędu 1200 metrów. Urządzenie obsługuje funkcje takie jak programowanie dwóch czasów gotowości samochodu z podziałem na 7 dni tygodnia albo natychmiastowe włączenie/wyłączenie ogrzewania pojazdu. SmartStart po połączeniu się z samochodem informuje użytkownika o stanie systemu ogrzewania, napięciu akumulatora i temperaturze zewnętrznej.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem systemu  DEFA WarmUp jest firma Inter Cars, która podkreśla, że cena podstawowych wariantów ogrzewania nie przekracza kilkuset złotych. System można samodzielnie dostosować do własnych potrzeb dzięki aplikacji konfiguracyjnej na stronie http://www.kompletacje.intercars.com.pl/defa.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane