strona główna Aktualności Startuje akcja "Zimowy pit-stop"
2012-12-13, ostatnia aktualizacja 2012-12-13 13:19

Startuje akcja "Zimowy pit-stop"

Fot. ProfiAuto

Fot. ProfiAuto

Ogólnopolska kampania społeczna "Zimowy pit-stop" ma zachęcić polskich kierowców do przeprowadzania regularnych i sumiennych przeglądów samochodów. Akcja została zorganizowana przez firmę ProfiAuto i rozpoczęła się od prezentacji wyników badania przeprowadzonego wśród diagnostów samochodowych. Ankieta miała określić stan wiedzy kierowców na temat badań technicznych pojazdów.

Niemal 80 procent diagnostów motoryzacyjnych spotkało się w ostatnim roku z propozycją łapówki za dopuszczenie pojazdu do ruchu, a co dziesiąty samochód pojawiający się na przeglądach technicznych nie powinien w ogóle poruszać się po drogach – takie wnioski płyną z badania. Odpowiadając na pytanie o stan wiedzy polskich kierowców na temat regularnej kontroli części eksploatacyjnych ankietowani mówili, że ponad 60 procent polskich kierowców nie wie, kiedy sprawdzać i wymieniać najważniejsze części odpowiedzialne za bezpieczeństwo podróży (takie jak amortyzatory czy opony). Aż 20 procent kierowców pojawia się na stacjach diagnostycznych już po upływie terminu kolejnego badania stanu technicznego. Trzeba pamiętać, że brak ważnych badań technicznych może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w przypadku kolizji drogowej bywa czynnikiem decydującym o tym, że stan techniczny samochodu zostaje uznany za powód szkody (nawet jeśli jego kierowca nie był bezpośrednim sprawcą kolizji).

Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto, podkreśla, że według przeprowadzonego badania po polskich drogach mogą poruszać się ponad dwa miliony samochodów, które w ogóle nie powinny być dopuszczone do jazdy.

Wśród patronów akcji "Zimowy pit-stop" znalazły się największe polskie organizacje motoryzacyjne: Polska Izba Motoryzacji, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Podczas kampanii mechanicy sieci ProfiAuto będą badać wybrane samochody polskich kierowców w specjalnych pit-stopach, sprawdzając stan podstawowych części eksploatacyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo (m.in. opony, wycieraczki oraz ustawienie świateł).

Akcji towarzyszy profil w portalu Facebook (http://www.facebook.com/Zimowypitstop) oraz strona internetowa http://www.zimowypitstop.pl/.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2