strona główna Wydarzenia Integracja elektronicznych systemów
2013-01-09, ostatnia aktualizacja 2013-01-09 07:39

Integracja elektronicznych systemów

Fot. Delphi

Fot. Delphi

Podczas niedawnych targów Inter Cars uwagę zwiedzających przyciągał tajemniczy bolid na stoisku Delphi. Stworzono go dla interaktywnej prezentacji rozwiązań bardzo istotnych, choć mało widocznych.

Wybitny włoski designer Franco Sbarro zaprojektował tę piękną bryłę nadwozia pojazdu nazwanego F1for3 specjalnie dla firmy Delphi Automotive, by ułatwić jej potencjalnym klientom bliższe zapoznanie się z innowacyjną koncepcją elektronicznego wyposażenia nowoczesnych samochodów. Polega ona na zintegrowaniu w jednym, przyjaznym dla użytkownika terminalu, wszystkich pokładowych systemów informacji i rozrywki.

Dotykowy ekran centralnej konsoli dostępny jest nie dla kierowcy, lecz dla pasażerów. Umożliwia im wygodne i niezawodne korzystanie z programów TV, połączeń internetowych, telefonii GSM i nawigacji GPS zarówno na centralnym wyświetlaczu, jak i za pomocą indywidualnych przenośnych urządzeń, takich jak tablet PC lub smartfon. Ten sam moduł służy równocześnie do intuicyjnego sterowania systemami komfortu, np. strefową klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem.

Delphi

Włoski projektant Franco Sbarro stworzył ten pojazd koncepcyjny specjalnie do prezentacji nowych rozwiązań z zakresu elektroniki pojazdowej firmy Delphi Automotive

Proponowane rozwiązanie odznacza się nie tylko łatwością i bezpieczeństwem obsługi, lecz także najwyższą jakością wszystkich jego elementów i funkcji, przy ogólnie małej ich masie, minimalnych gabarytach i przystępnej cenie. Na przykład dzięki zaawansowanym technologicznie systemom odbioru zapewnia radiową łączność szybko poruszającego się pojazdu także na obszarach, w których dany sygnał jest słaby.

W demonstracyjnym bolidzie specjalne anteny wraz z elektronicznymi układami wzmacniającymi i selekcjonującymi, a także szerokokątną kamerę wsteczną ukryto w osobnym module, umieszczonym na górnej powierzchni nadwozia, lecz w seryjnych samochodach możliwe jest całkiem inne rozmieszczenie wspomnianych urządzeń.

Możliwa jest także rozbudowa systemu o dodatkowe funkcje, jak na przykład dwukierunkowa bezprzewodowa łączność z kluczykiem czy technologia Bluetooth lub WiFi, mogąca służyć do komunikacji między pojazdem a domową siecią komputerową podczas postoju auta w garażu.

W prototypowym wykonaniu pojazdu F1for3 zainstalowano wielofunkcyjną jednostkę, zapewniającą informację i rozrywkę z rodziny MyFiTM, zintegrowaną z dotykowym wyświetlaczem centralnym z funkcją Black Panel. Ten system współpracuje z kartami SD i pamięcią USB oraz z urządzeniami aktywowanymi za pośrednictwem standardu BluetoothTM i innymi urządzeniami przenośnymi, takimi jak iPody(r). Oprócz standardowego radia i nawigacji ten konkretny system zapewnia łączność internetową przez wykorzystanie wbudowanego systemu łączności Delphi lub telefonu GSM jako modemu do transferu danych. Możliwa jest inna konfiguracja i rozszerzenie zakresu dostępnych funkcji przy znacznej redukcji miejsca potrzebnego do ich zainstalowania.

Delphi

Głównym eksponatem jest zainstalowana w tylnej części trzyosobowego bolidu wielofunkcyjna jednostka, ntegrująca pokładowe systemy informacji i rozrywki

Nad całością tego projektu pracowało kilka europejskich jednostek firmy Delphi zlokalizowanych we Francji, w Niemczech oraz w Polsce, gdzie zespół inżynierów z Krakowskiego Centrum Technicznego opracował inteligentny, dynamicznie działający przełącznik interfejsu użytkownika, aktywujący funkcje np. ustawienia klimatyzacji lub multimediów (MyFi).

Delphi Delphi

Dodatkowy moduł, zharmonizowany z bryłą pojazdu, mieści bardzo czułe anteny do odbioru wszelkich sygnałów wewnętrznych, a także kamerę cofania zastępującą również lusterka wsteczne

Na targowym stoisku możliwości tej nowej koncepcji Delphi prezentowali, jako współautorzy projektu, Marek Uszkur i Artur Kania – polscy inżynierowie z Centrum Technicznego w Krakowie

Doświadczenie firmy Delphi w integrowaniu pokładowych systemów elektronicznych służy wielu światowym producentom samochodów, gdyż pomaga im szybko adaptować najnowsze technologie do kolejnych, seryjnie produkowanych modeli. Pojazd F1for3 jest więc realną prezentacją rozwiązań wybranych z szerokiej firmowej oferty.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2