strona główna Praktyka warsztatowa Naprawa szyb samochodowych
2013-01-07, ostatnia aktualizacja 2013-01-07 12:43

Naprawa szyb samochodowych

Fot. NordGlass

Fot. NordGlass

Szyby samochodowe są narażone na różne rodzaje uszkodzeń, zależnych od pory roku i warunków atmosferycznych. Niebezpieczne są kruszywa i kamienie wyrzucane spod kół pojazdów, a zimno oraz duże różnice temperatur po obu stronach szyby powodują powstawanie dużych naprężeń, które skutkują powiększeniem uszkodzeń.

Jeśli szyba zostanie uszkodzona, nie zawsze konieczna jest jej wymiana; w wielu przypadkach wystarczy znacznie tańsza naprawa w serwisach sieci NordGlass. Cena takiej usługi nie przekracza 140 złotych, podczas gdy koszt wymiany szyby czołowej to co najmniej 300 złotych.

Szyba czołowa składa się z trzech warstw: dwóch tafli szkła oraz folii PVB umieszczonej między nimi. Zazwyczaj uszkodzenie nie powoduje zniszczenia ich wszystkich. Typową naprawę przeprowadza się na zewnętrznej warstwie szyby – to ona najczęściej ulega uszkodzeniu.

W pierwszym etapie szyba jest przygotowywana do naprawy: specjaliści czyszczą  uszkodzone miejsce usuwając brud, kurz i inne zanieczyszczenia. Samochód spędza w pomieszczeniu serwisu tyle czasu, ile potrzeba by temperatura szyby wyrównała się i ustabilizowała. Następnie w uszkodzone miejsce wtłaczana jest specjalna żywica dokładnie wypełniająca ubytek. Żywicę utwardza się światłem ultrafioletowym, usuwa ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje. Cały zabieg trwa maksymalnie pół godziny.

Do naprawy kwalifikują się wszelkie usterki, których średnica nie przekracza 24 milimetrów (co w przybliżeniu odpowiada średnicy pięciozłotowej monety) i które znajdują się przynajmniej 10 centymetrów od krawędzi montażowej szyby. W przypadku konieczności naprawy kilku uszkodzeń punktowych, muszą być one oddalone od siebie minimum o 10 centymetrów.

Instytut Szkła i Ceramiki stwierdził, że naprawa w serwisach NordGlass przywraca wytrzymałość szyby samochodowej w 97%.

 • 2013-06-26 15:36

  wytrzymałość

  Krzysztof Kuźmicki

  Z tym przywróceniem wytrzymałości w 97 % to przesada. Chyba ze pomijamy miejsce wykonanej naprawy. Pozzdrawiam Krzysztof

  skomentuj

 • 2014-07-04 10:28

  fakty

  basia gabrysiak

  Faktem jest, że wielu kierowców lekceważy pęknięcia szyby, co skutkuje nierzadko koniecznością jej całkowitej (i droższej niż naprawa) wymiany. Na mnie podziałały sugestie i za wczasu zgłosiłem się do serwisu NordGlass i nie żałuję - wyszedłem z nimi finansowo korzystnie, a i naprawa przebiegła szybko i profesjonalnie.

  skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane