strona główna Wydarzenia Bosch pracuje nad hydraulicznym napędem hybrydowym
2013-01-25, ostatnia aktualizacja 2013-01-25 07:56

Bosch pracuje nad hydraulicznym napędem hybrydowym

Firma Bosch kontynuuje współpracę z koncernem PSA Peugeot Citroën. Oba przedsiębiorstwa chcą skonstruować hydrauliczny napęd hybrydowy do samochodów osobowych. Głównymi elementami układu hydraulicznego są dwie jednostki hydrauliczne wraz z akumulatorami ciśnieniowymi. Pojazd będzie mógł korzystać z napędu konwencjonalnego, napędu czysto hydraulicznego lub kombinacji obydwu wariantów. W efekcie silnik spalinowy może w niższym zakresie obciążenia pracować przy korzystniejszym zużyciu paliwa. Natomiast podczas hamowania energia kinetyczna, która zazwyczaj zamienia się w ciepło na hamulcach, przekształci się w energię hydrauliczną i będzie gromadzona w akumulatorze ciśnieniowym; później da się ją ponownie wykorzystać w napędzie hydraulicznym. Ten ostatni gwarantuje całkowicie bezemisyjną jazdę na krótkich odcinkach oraz przy ruszaniu. Przełoży się to na ograniczenie emisji CO2 średnio o 30% w mieszanym cyklu jezdnym oraz do 45% w cyklu miejskim.

Podsystem napędu hydraulicznego można łączyć ze wszystkimi typami napędów konwencjonalnych. Na początek technologia ta będzie stosowana w małych samochodach, ale nadaje się też dla innych klas aut osobowych oraz lżejszych pojazdów dostawczych poruszających się w miastach.

Współpraca koncernu PSA Peugeot Citroën z firmą Bosch rozpoczęła się w 2008 roku. Jej rezultatem było przedstawienie w 2011 roku pierwszego seryjnego samochodu osobowego Peugeot z napędem hybrydowym. Model 3008 HYbrid4 był wyposażony w silnik wysokoprężny oraz napęd Axle-Split Boscha. Elementy elektryczne (silnik elektryczny, energoelektronika i wysokonapięciowy alternator) oraz specjalnie przystosowana wersja układu ESP zostały wspólnie zaprojektowane przez koncern PSA Peugeot Citroën i Boscha. Obecnie PSA produkuje także model Peugeot 508 w wersji kombi RXH oraz limuzynę Hybrid4, a marka Citroën – model DS5 w wersji HYbrid4.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2