strona główna Aktualności DEKRA ocenia używane samochody
2013-02-21, ostatnia aktualizacja 2013-02-21 10:23

DEKRA ocenia używane samochody

Opublikowany przez organizację rzeczoznawców DEKRA raport na temat samochodów używanych za rok 2013 został sporządzony na podstawie 15 milionów przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat badań okresowych pojazdów.

Tytuł "Najlepszy we wszystkich klasach" przypadł samochodowi Audi A4 (który obronił pozycję z poprzedniego raportu) przed autami Mercedes-Benz klasy C i Volvo S80/V70. W kategorii "Pojazd roku" najniższą liczbą usterek wykazały się Ford C-MAX i BMW Z4 (uzyskując taki sam wynik); na miejscu trzecim uplasował się Mercedes-Benz klasy E.

Ranking organizacji DEKRA ma pomóc w nabyciu pojazdu z drugiej ręki. Samochody są dzielone na 8 klas w trzech grupach przebiegu (od 0 do 50 000 km, od 50 001 do 100 000 km i od 100 001 do 150 000 km).

Od roku 2011 podczas tworzenia rankingu stosowany jest wskaźnik DMI. Określa on liczbę pojazdów bez poważnych usterek w odniesieniu do liczby samochodów, w przypadku których stwierdzono poważne usterki. Wskaźnik DMI oblicza się odejmując od wartości procentowej samochodów bez poważnych usterek liczbę pojazdów wykazujących poważne usterki. W efekcie usterki zakwalifikowane w raporcie  jako poważne stają się bardziej widoczne.

Oprócz klasyfikacji ogólnej rzeczoznawcy wybierają zwycięzcę w każdej klasie pojazdów. W przypadku samochodów małych na szczycie znalazł się Audi A1 (DMI 97,1). W klasie kompaktów wygrał Ford Focus (97,3), a w klasie średniej – BMW serii 3 (97,1). W wyższej klasie średniej i w klasie najwyższej pierwsze miejsce obronił Mercedes-Benz klasy E (97,4). Wśród samochodów sportowych pierwszy był BMW Z4 (97,7). W klasie samochodów terenowych/SUV-ów zwycięzcą okazał się BMW X1 (96,2), natomiast wśród vanów najmniejszą liczbę usterek stwierdzono w samochodzie Ford C-MAX (97,7).

Po raz pierwszy w raporcie pojawiła się ocena specjalna samochodów klasycznych. W tym przypadku chodzi o modele, które od dłuższego czasu nie są sprzedawane jako samochody nowe, ale wciąż są osiągalne w dużych ilościach.

Ze szczegółowymi wynikami raportu można się zapoznać w Internecie. Zestawienie jest dostępne w wersji online na stronie www.gebrauchtwagenreport.com oraz w postaci  aplikacji na iPhone'a, iPada, smartfony i tablety z systemem Android.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane