strona główna Biznes Szósty milion w Legnicy
2013-09-20, ostatnia aktualizacja 2013-09-20 14:00

Szósty milion w Legnicy

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

Istniejąca od 2000 roku legnicka fabryka Gates Polska jest obecnie najbardziej zaawansowanym technicznie i największym w Europie zakładem produkcyjnym swej macierzystej, globalnej korporacji.

Międzynarodowa firma Gates Corporation działa od ponad stu lata w różnych branżach oferując rozmaite mechaniczne i hydrauliczne systemy przenoszenia mocy dla m.in. górnictwa i energetyki, budownictwa, rolnictwa, transportu i motoryzacji. W światowych rankingach zajmuje pozycję rynkowego lidera w dostawach przewodów, elementów metalowych oraz pasów gumowych i poliuretanowych.

Jej polska placówka utworzona została od podstaw w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na powierzchni przekraczającej 20 000 m2, kosztem ponad 260 mln PLN. Specjalizuje się w produkcji napędów pasowych dostarczając rocznie światowym koncernom motoryzacyjnym (Ford, Renault, PSA, Daimler, GM, VW, FIAT), producentom maszyn rolniczych (John Deere, Claas, CNH), liderom branży AGD (Whirpool, Indesit, Candy) oraz na rynek części zamiennych prawie 15 mln pasków klinowych, wieloklinowych i synchronicznych oraz 3 mln zestawów naprawczych napędu rozrządu. Prócz tego od 2005 roku, po uruchomieniu hali mikserów, przygotowuje mieszanki gumowe dla pozostałych europejskich zakładów Gatek w rocznej ilości 7 tysięcy ton. Tu też znajdują się laboratoria i centrum rozwoju, gdzie tworzone są projekty i prototypy innowacyjnych produktów. Ogółem zakład zatrudnia około 560 osób, a jego roczny przychód wynosi 600 mln PLN.

Gates

Rozwój legnickiej fabryki Gates jest wciąż tak bardzo dynamiczny i wielokierunkowy, że trudno w nim uchwycić jakieś wyraźnie wyodrębnione etapy dające okazję do okolicznościowych podsumowań i jubileuszowych obchodów. Budowę rozpoczęto w roku 2000, już po 8 miesiącach wyprodukowano pierwszy pasek. W latach 2001–2002 powstało 7 linii produkcyjnych. Trzy lata później zaczęły działać miksery mieszanki. Od 2011 kolejne dwie inwestycje umożliwiły rozpoczęciem produkcji zestawów naprawczych pasków rozrządu (linia KITS) oraz uruchomienie drugiej linii wytwarzającej paski synchroniczne. Najnowsza linia montażowa, oddana w Gates Polska do eksploatacji w grudniu 2012 roku, została uruchomiona z myślą o zaspokojeniu rosnącego popytu na zestawy PowerGrip(r) z pompą układu chłodzenia. Od kilku miesięcy zakład produkuje również zestawy Micro-V(r), czyli komplety do napraw napędu osprzętu silników...

W czerwcu tego roku miał miejsce fakt symboliczny, choć łatwy do przeoczenia bez precyzyjnej komputerowej ewidencji. Otóż linię Kits, gdzieś w nieprzerwanym ciągu kolejnych produktów opuścił 5-milionowy zestaw rozrządu PowerGrip(r).

Gates

Teraz, przy trzymilionowej rocznej produkcji zakład już zbliża się do końcówki szóstego miliona, lecz uczcił we wrześniu tamtą "okrągłą" liczbę zapraszając motoryzacyjnych dziennikarzy do zwiedzenia obiektu


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2