strona główna Mechanika Jak oceniać narzędzia?
2010-05-09, ostatnia aktualizacja 2010-05-11 20:13

Jak oceniać narzędzia?

Jak oceniać narzędzia?

Fot. NEO

Jak oceniać narzędzia?

W sklepach znajdujemy szeroką ofertę narzędzi ręcznych dla mechaników, dostępnych pod różnymi markami. Które są dobre, a które kiepskie? To zwykle okazuje się już po zakupie, ale na wnioski jest wtedy za późno.

Można przyjąć zasadę, iż cena jest wyznacznikiem jakości produktu, lecz to też bywa kryterium złudnym. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały użyte podczas produkcji oraz precyzję wykonania. Gdy jedno z porównywanych narzędzi nie ustępuje drugiemu niczym oprócz ceny, to z pewnością warto kupić to tańsze.

Konkurs NEO

W każdym warsztacie potrzebny jest komplet kluczy płasko-oczkowych. Dla jakości tego rodzaju kluczy decydujące znaczenie ma stal użyta do ich wyrobu. Materiałem wykorzystywanym do produkcji większości profesjonalnych narzędzi ręcznych jest stal stopowa chromowo-wanadowa (CrV), najczęściej dodatkowo hartowana. Narzędzia wykonane z tego stopu są mocne i wytrzymałe, a jednocześnie stosunkowo lekkie. Istotną rolę odgrywają też walory ergonomiczne płaskiego klucza, czyli jego dobre „trzymanie się” w dłoni. Uzyskuje się to dzięki odpowiedniemu przetłoczeniu korpusu, które decyduje o wygodnym kształcie rękojeści i o jej chropowatej, antypoślizgowej powierzchni.

Narzędzia ręczne Narzędzia ręczne
Rys.: Podstawowy zestaw narzędzi ręcznych powinien odznaczać się
wysoką jakością i uniwersalnością zastosowań. W przypadku kluczy
potrzebna jest jak najszersza gama rozmiarów metrycznych i calowych

Stal chromowo-wanadowa jest również używana do produkcji nasadek, ale nie tylko ona decyduje o ich jakości. Równie ważne okazuje się ukształtowanie części roboczych. Kompletując wyposażenie warsztatu rozpoczynającego działalność, warto rozważyć zakup zestawu 12-kątnych nasadek typu Spline. Ich uniwersalność umożliwia obsługę śrub o łbach sześciokątnych, kwadratowych, a także typu Torx i oczywiście Spline oraz odkręcanie śrub z łbami uszkodzonymi. Ważną zaletą tych nasadek jest kompatybilność rozmiarów metrycznych z calowymi.

Godną uwagi innowacją są też nasadki systemu „superlock” (dostępne w ofercie  NEO). Mają one specjalny kształt wewnętrzny, zapewniający optymalny rozkład sił. Dzięki temu nacisk wywierany jest na środki ścian łbów śruby lub nakrętki, co zapobiega ich niszczeniu.

Z nasadkami współpracują pokrętła zwykłe i za- padkowe, czyli „grzechotki”. Tradycyjnie mają one rękojeści stalowe, lecz rozwiązaniem przyszłościowym jest użycie do tego celu materiału kompozytowego, np. polipropylenu (PP), który jest tworzywem bardzo lekkim, a zarazem wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Zadowalającą trwałość mechanizmu zapadkowego zapewnia wykonanie go ze stali CrV, jednak jeszcze lepsze walory użytkowe uzyskuje się, stosując stal chromowo-molibdenową (CrMo), czyli stop bardzo twardy i równocześnie lekki.

Z tego samego materiału wykonuje się również wysokojakościowe groty wkrętaków, uzyskujące po odpowiedniej obróbce cieplnej znaczną trwałość i twardość (56 HRC). Końcówki wkrętaków są magnetyczne, dzięki czemu wkrętak może być używany do osadzania i demontażu wkrętów w miejscach trudno dostępnych.

Podstawowy zestaw narzędzi ręcznych
O poręczności narzędzi decyduje też sposób ich przechowywania
Rys.: O poręczności narzędzi decyduje też sposób ich przechowywania

 

 



Jarosław Malinowski
Kierownik działu technicznego, Marka NEO

  • 2016-08-17 18:14

    art. sponsorowany

    rafal

    art. sponsorowany i wszystko jasne..

    skomentuj



 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2