strona główna Aktualności Spadek liczby wypadków ciężarówek
2015-09-23, ostatnia aktualizacja 2015-09-23 06:00

Spadek liczby wypadków ciężarówek

Fot. WebEye

Fot. WebEye

Od czasu, gdy Unia Europejska wprowadziła w 2006 roku obowiązek używania tachografów cyfrowych w celu rejestracji i kontrolowania czasu jazdy i odpoczynku kierowców, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez samochody ciężarowe zmniejszyła się o prawie 25%.

W 2006 używanie tachografów cyfrowych stało się obowiązkowe w pojazdach, których masa przekracza 3,5 tony. Stosowanie tachografów ma na celu redukcję liczby przypadków naruszenia norm czasu jazdy i zapewnienie stosowania się przez kierowców do obowiązkowego czasu postoju w transporcie drogowym.

Elektroniczny zapis czasu jazdy i odpoczynku dokonywany przez cyfrowe tachografy wymusza na firmach przewozowych i kierowcach spełnienie szeregu wymagań. Zgodnie z regulacją EU dane z kart kierowców w tachografach powinny być pobierane co 28 dni, podczas gdy dane z pamięci tachografu powinny być gromadzone po 90 dniach. W przeszłości pobieranie danych z tachografu wiązało się z tym, że kierowcy musieli przebyć setki, a nawet tysiące kilometrów (często bez ładunku) aby przekazać wymagane dane. W wyniku zbytecznych podróży wzrastał koszt paliwa, zmniejszała się wydajność pojazdu, a zwiększała emisja zanieczyszczeń.

System telematyczny eTachograf firmy WebEye umożliwia zdalne pobieranie danych z kart kierowców oraz z pamięci tachografu z dowolnego miejsca w Europie. Oznacza to, że kierowcy nie muszą już pokonywać długich tras w celu wypełnienia obowiązków administracyjnych. Firmy przewozowe mogą w każdym momencie uzyskać informację na temat pozostałego czasu jazdy swoich kierowców, a system wysyła sygnały alarmowe w przypadku naruszenia limitów.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane