strona główna Biznes Bosch wciąż rośnie!
2016-06-06, ostatnia aktualizacja 2016-06-06 13:35

Bosch wciąż rośnie!

Konferencja zgromadziła dziennikarzy zajmujących się różnymi dziedzinami nowoczesnej techniki

Bosch

Konferencja zgromadziła dziennikarzy zajmujących się różnymi dziedzinami nowoczesnej techniki

Zgodnie z ugruntowaną już tradycją doroczne Spotkanie Prasowe Grupy Bosch w Polsce odbyło się 25 maja w warszawskim Pałacu Sobańskich. Podsumowano na nim wyniki finansowe firmy w roku 2015 oraz przedstawiono prognozę sprzedaży w roku bieżącym.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskich mediów zainteresowanych różnymi technicznymi specjalnościami przedsiębiorstw koncernu Bosch, a rolę jej gospodarzy referujących poszczególne bloki tematyczne pełnili: Krystyna Boczkowska – prezes Robert Bosch sp. z o.o. oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce, Tomasz Ilkow – dyrektor generalny Bosch Rexroth sp. z o.o., Konrad Pokutycki – prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa. Domowego sp. z o.o. i Piotr Pyzio – dyrektor techniczny Fabryki Układów Hamulcowych Bosch we Wrocławiu.

Ze względu na typowo branżowy profil miesięcznika "Autoprawa" i związanego z nim serwisu internetowego e-autonaprawa.pl z bogactwa zagadnień poruszanych w trakcie tych obrad wybraliśmy jedynie te dotyczące finansowych oraz technicznych osiągnięć firmy Bosch mających związek z szeroko rozumianą motoryzacją.

Wzrost obrotów na świecie i w Polsce

Wyniki działalności globalnego koncernu w roku 2015 oraz jego aktualną strategię i prognozy na najbliższe lata, a także dokonania Grupy Bosch w Polsce przedstawiła w swym wystąpieniu prezes Krystyna Boczkowska. Przypomniała na wstępie, iż Bosch jest międzynarodowym przedsiębiorstwem działającym w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. W skład tej korporacji wchodzi 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach, a jej sieć dystrybutorów obejmuje 150 krajów. Koncern zatrudnia w sumie 375 000 pracowników.

Gospodarze tegorocznego spotkania: Krystyna Boczkowska, Tomasz Ilkow, Konrad Pokutycki i Piotr Pyzio

Pomimo umiarkowanej koniunktury gospodarczej w 2015 roku Grupa Bosch osiągnęła rekordowe w swojej historii obroty w wysokości 70,6 mld EUR, czyli aż o 44% wyższe niż w roku 2014. Tak dynamiczny rozwój jest efektem stałego doskonalenia dotychczasowej działalności oraz przejęcia całości udziałów spółek BSH Hausgeräte oraz Automotive Steering. Do pozytywnego wyniku przyczyniły się w tym roku również korzystne kursy wymiany walut.

Rozwój poszczególnych sektorów koncernu był w 2015 roku bardzo zróżnicowany. Największy, 12-procentowy wzrost odnotował sektor Mobility Solutions, osiągając obroty na poziomie 41,7 mld EUR. Rozwijał się on lepiej niż światowy rynek produkcji samochodów, który wzrósł tylko o 2%. Mniej zadowalające były wyniki sektora Industrial Technology, w szczególności działu Drive and Control Technology, gdyż zmalały one o 1,6%, do 6,6 mld EUR. Pomyślnie rozwijał się natomiast sektor Consumer Goods, który osiągnął obroty w wysokości 17,1 mld EUR, czyli o 10% więcej niż w roku poprzednim. W sektorze Energy and Building Technology odnotowano wyraźnie większą dynamikę wzrostu niż w latach poprzednich. Obroty wzrosły o 11%, do 5,1 mld EUR.

Mimo nie całkiem sprzyjającej światowej koniunktury gospodarczej...

Największe obroty w wysokości 37,3 mld EUR koncern wypracował w Europie, osiągając wzrost na poziomie 3,8%. W Ameryce Północnej Bosch, wspierany przez dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, odnotował wzrost w wysokości 25%. W Ameryce Południowej natomiast obroty spadły o 13%, przede wszystkim z powodu recesji w Brazylii. W regionie Azji i Pacyfiku oraz w Afryce obroty zwiększyły się o 17%, jednak większość wzrostu wynika z różnic kursowych. Przy ich pominięciu wzrost wyniósł tylko 3%, czego główną przyczyną było spowolnienie dynamiki gospodarki w Chinach.

EBIT, czyli dochód przed odliczeniem podatków i odsetek, wyniósł 4,6 mld EUR, czyli wzrósł o 24%w porównaniu do roku poprzedniego.

Innowacyjność produktów i usług

Jest ona, zdaniem prezes Boczkowskiej, najważniejszym źródłem sukcesu koncernu, a wynika ze stale rosnących nakładów na badania i rozwój. W 2015 roku wyniosły one rekordowe 6,4 mld EUR. We wszystkich 118 ośrodkach badawczo-rozwojowych Bosch na świecie pracuje obecnie 56 000 osób. Największą dumą koncernu jest otwarty w ubiegłym roku kampus badawczy Bosch w Renningen, nazywany "Europejskim Standford". Pełni on rolę centrum łączącego placówki badawcze na całym świecie z poszczególnymi działami firmy. Prowadzone są w nim prace nad oprogramowaniem dla koncepcji Internetu rzeczy, technologią czujników, automatyką, technologią akumulatorową, doskonaleniem układów napędowych i wspomagających.

W sumie w 2015 roku inwestycje koncernu wyniosły 4,1 mld EUR, a ich wzrost w porównaniu z poprzednimi latami nie jest jedynie wynikiem konsolidacji, lecz także świadomą decyzją biznesową, pozwalającą elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe oraz aktualne potrzeby przedsiębiorstwa.

Najważniejsze elementy strategii

W swym referacie prezes Boczkowska zaliczyła do nich przede wszystkim dywersyfikację działalności wyróżniającą Grupę Bosch na światowym rynku.

Początkowo minimalizowała ona ryzyko biznesowe. Teraz, w czasach postępującej integracji w sieci, stwarza koncernowi dodatkowe możliwości rozwoju poprzez łączenie kompetencji różnych działów, od techniki motoryzacyjnej, poprzez techniczne wyposażenie budynków aż do techniki przemysłowej. Ważna jest także wiedza zdobyta w dziedzinie oprogramowania i technologii sensorów, a od marca bieżącego roku też własna "chmura" obliczeniowa o nazwie Bosch IoT Cloud. Umożliwia ona skalowanie zintegrowanych usług. W tym roku będzie w niej działać 50 aplikacji Bosch, a od roku 2017 zostanie udostępniona również klientom zewnętrznym.

Przykład wykorzystania informatycznej chmury obliczeniowej Boscha

Bogata oferta produktów jest więc uzupełniana atrakcyjnymi usługami, które stają się częścią innowacyjnych modeli biznesowych koncernu. Ten obszar działalności Boscha obrazują przykłady, zarówno z dziedziny motoryzacji, jak i rozwiązań dla inteligentnych domów czy zintegrowanej produkcji.

W motoryzacji praktycznie każda innowacja musi spełniać podstawowe kryteria, jakimi są ochrona środowiska oraz zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Służy temu, po pierwsze, elektryfikacja napędów, po drugie, automatyzacja jazdy samochodem, a po trzecie, integracja samochodów za pośrednictwem Internetu poprzez moduły zainstalowane na stałe w pojeździe oraz smartfony.

Konkretne rozwiązania w tej dziedzinie to: usługa zautomatyzowanego parkowania, która mogłaby zostać wdrożona już w 2018 roku, a także parkowanie online na ulicach miast na podstawie mapy miejsc parkingowych aktualizowanej w czasie rzeczywistym.

Wyniki i strategia Grupy Bosch w Polsce

Omówiono je w ostatniej części tego referatu. Silną pozycję Boscha w naszym kraju twierdza osiągnięty w 2015 roku obrót w wysokości 4,6 mld złotych, przejęcie całości udziałów dynamicznie rosnącej organizacji BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i status lidera na rynku sprzętu AGD. Dzięki temu znacznie zwiększyła się skala działalności koncernu i związany z nią rekordowy, 73-procentowy wzrost obrotów.

Po konsolidacji z BSH, Bosch dołączył do największych spółek w Polsce pod względem obrotów oraz liczby pracowników. Zatrudnia obecnie 4 600 osób i należy do najbardziej cenionych polskich pracodawców, co potwierdza przyznany już po raz trzeci certyfikat Top Employers Polska.

W firmie Robert Bosch dział Mobility Solutions zajmujący się motoryzacją rozwijał się w 2015 roku pozytywnie. Ważnym elementem strategii jego ekspansji w Polsce jest rozwijanie największych w Polsce sieci warsztatów samochodowych Bosch Car Service i Auto Crew, zrzeszających łącznie prawie 400 warsztatów autoryzowanych oraz ok. 900 niezależnych.

Sprzedaż działu Elektronarzędzi, należącego do sektora Consumer Goods, rosła dynamicznie w różnych kanałach dystrybucji, między innymi dzięki nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniom eCommerce. Co roku wprowadzanych jest tu ok. 100 nowości, co stanowi 35% oferty działu.

W 2016 roku Bosch w Polsce planuje zwiększyć o 30% zatrudnienie w centrum kompetencyjnym IT, w którym obecnie pracuje ponad 100 osób. Świadczy ono usługi informatyczne dla spółek Boscha na całym świecie, a jego rozwój jest związany ze strategią rozwoju aplikacji i usług w obszarze Internetu rzeczy, dla rozwiązań Smart Home, Connected Mobility i Przemysłu 4.0.

Grupa Bosch w Polsce aktywnie wspiera działania mające na celu promowanie nowoczesnej edukacji technicznej, między innymi oferując programy edukacyjne dla gimnazjów i szkół średnich oraz prowadząc merytoryczną dyskusję z Ministerstwem Edukacji Narodowej o możliwościach poprawy szkolnictwa zawodowego w Polsce. Od sześciu lat gimnazjaliści biorą udział w Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, której celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia.

Prognozy na rok 2016

Przewiduje się, że rozwój światowej gospodarki utrzyma się na umiarkowanym poziomie ok. 2,5%, a produkcja samochodów wzrośnie o 2%. Branża produkcji maszyn prawdopodobnie nieznacznie zmaleje, co stanowi dla nas dodatkowe wyzwanie. Konsumpcja prywatna i budownictwo powinny nieznacznie wzrosnąć. Mimo słabych prognoz dla gospodarki światowej, Grupa Bosch planuje ponownie zwiększyć obroty w 2016 roku o 3 do 5% oraz utrzymać zysk na poziomie roku poprzedniego.

W Polsce priorytetem dla Grupy Bosch jest utrzymanie silnej pozycji na rynku oraz stabilnego wzrostu. W 2016 r. oprócz przejęcia spółki BTS, zajmującej się konfekcjonowaniem i dystrybucją systemów szlifowania, planujemy otwarcie centrum logistycznego na potrzeby działu Termotechnika.

Innowacje techniczne i produkcyjne w Polsce

Referat na temat produkcji układów hamulcowych w Fabryce Bosch w Mirkowie koło Wrocławia wygłosił Piotra Pyzio, jej dyrektor ds. technicznych. Zakład ten, należący do dywizji Bosch Chassis System Control, zanotował w 2015 roku dwucyfrowy wzrost obrotów w porównaniu z rokiem 2014. W roku bieżącym planowane jest tam uruchomienie kosztem 73 milionów złotych produkcji iBoostera, innowacyjnego, elektromechanicznego systemu hamowania, co przyczyni się do dalszego rozwoju i zwiększenia obrotów zakładu. Fabryka począwszy od 2017 roku będzie jedynym, globalnym dostawcą tego zaawansowanego technologicznie produktu na świecie.

W porównaniu z rokiem 2014 produkcja Zespołów Mocy wzrosła tu z 1,9 miliona do 2,2 miliona sztuk. Te liczby nie uwzględniają produkcji na rynek części zamiennych, w której zakład we Wrocławiu jest światowym liderem.

Prognozy na rok 2016 wynoszą 2,5 miliona sztuk, jednak wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku pokazują, że realna produkcja będzie wyższa o kolejne 10%. Równolegle ze wzrostem wskaźników produkcyjnych rośnie liczba pracowników zakładu. Prognozowane zatrudnienie na koniec roku wyniesie blisko 760 pracowników, co w stosunku do roku 2015 stanowi wzrost o ponad 20%.

Każdego dnia produkty z Mirkowa przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Zakład współpracujemy z większością producentów samochodów, takich jak m.in. BMW, Citroën, Fiat, Ford, Nissan, Opel/GM, Peugeot, Renault, Suzuki, Toyota.

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie koło Wrocławia

Do najważniejszych wydarzeń projektowych roku 2015 należy zaliczyć uruchomienie zespołów mocy typu TR4S dla Renault. Platforma R-N CMF1 gromadzi segment samochodów osobowych takich jak Megane, Laguna, Scenic. Kolejne projekty dotyczyły wspomnianego już iBoostera dla: GM (Delta, Epsilon, Omega), Audi Q7 oraz jednego z najbardziej prestiżowych klientów Tesla (Model X).

W obszarze części zamiennych firmowe portfolio zostało powiększone o kolejne 160 referencji. Dynamiczny wzrost produkcji generuje powstanie nowego parku maszynowego. Pierwszą nową maszyną w zeszłym roku było nowe, 4-wrzecionowe centrum obróbcze SW, wykorzystane do produkcji korpusów pomp dla samochodu Mini Cooper produkowanego przez koncern BMW. Ważnym procesem rozpoczętym w roku 2015 i kontynuowanym obecnie jest projekt uruchomiania linii do anodowania korpusów pomp. Jest to kolejny krok milowy w historii zakładu. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.

Tagi


 

Wasi dostawcy


Polecane


ver. 2023#2