strona główna Aktualności Nowe technologie Nexteera
2017-09-18, ostatnia aktualizacja 2017-09-18 06:00

Nowe technologie Nexteera

Fot. Nexteer Automotive

Fot. Nexteer Automotive

Podczas targów motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie firma Nexteer Automotive zaprezentowała technologie sterowania podobne do stosowanych w lotnictwie.

Systemy High Availability EPS (elektryczny układ kierowniczy dodatkowych zabezpieczeń) i elektryczny układ kierowniczy Nexteer Steer-by-Wire (SbW) pozwalają osiągnąć nowy poziom bezpieczeństwa pojazdów autonomicznych.

Elektryczny układ dodatkowych zabezpieczeń (High Availability EPS) wykorzystuje dodatkowe czujniki momentu obrotowego i pozycji, sterowniki elektroniczne i silniki elektryczne oraz podwójne zestawy złączy zasilania i komunikacji. Przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwa sterowania pojazdem.

W przypadku systemu Steer-by-Wire mechaniczne połączenie pomiędzy kołami i kierownicą zostaje zastąpione elektroniką i siłownikami na kolumnie i listwie zębatej. System ten umożliwia zarówno jazdę w trybie ręcznym, jak i autonomicznym.

Jedną z najważniejszych zalet projektu Steer-by-Wire firmy Nexteer jest zapewnienie kierowcy "czucia" drogi. Inne systemy SbW mogą powodować odczucie kierowania podobne do znanego z gier komputerowych, gdzie brakuje odpowiednich wrażeń z jazdy.

Informacje zwrotne układu SbW (takie jak wykrywanie rodzaju nawierzchni) odgrywają istotną rolę dla bezpieczeństwa prowadzącego i pasażerów. Układ kierowniczy musi informować kierowcę na przykład o tym, że znajduje się na oblodzonej drodze lub wpada w poślizg na sypkim żwirze.

SbW otwiera nowe możliwości w zakresie funkcji zaawansowanego bezpieczeństwa, takich jak unikanie kolizji czy kontrola stabilności. Funkcje zaawansowanego bezpieczeństwa mogą być wdrażane poprzez sam układ sterowania lub w połączeniu z system hamowania. Takiemu celowi służy wspólne przedsięwzięcie Nexteera i Continentala o nazwie CNXMotion. Jego efektem ma być połączenie zaawansowanych technologii układów kierowniczych i systemów wspomagania kierowcy (Advanced Driver Assistance Aystems, ADAS) opracowanych przez Nexteera z systemami autonomicznej jazdy i zaawansowanych technologii hamowania Continentala.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane