strona główna Praktyka warsztatowa Odgrzybianie klimatyzacji
2018-04-03, ostatnia aktualizacja 2018-04-03 06:00

Odgrzybianie klimatyzacji

Fot. Liqui Moly

Fot. Liqui Moly

Klimatyzacja samochodowa – jak każde urządzenie techniczne – wymaga należytej dbałości i częstych przeglądów. Zaniedbania mogą być przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych, astmy, a nawet zapalenia płuc.

Wymiana filtra kabinowego i oczyszczanie parownika to – obok uzupełniania czynnika roboczego i wymiany osuszacza – najistotniejsza czynność podczas okresowego przeglądu klimatyzacji. Pojawienie się zanieczyszczeń na powierzchni tego elementu można poznać po nieprzyjemnym zapachu, który pojawia się już w pierwszych sekundach po włączeniu klimatyzacji. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym zjawiskiem pozostaje pokrycie powierzchni parownika specjalistycznym środkiem chemicznym. To właśnie odpowiedni preparat jest gwarancją skutecznego zabiegu i całkowitego odgrzybienia parownika. Inne sposoby, takie jak ultradźwięki czy ozonowanie, mogą okazać się niewystarczające. W przypadku silnych zanieczyszczeń zabiegi te można polecić jedynie jako uzupełniające chemiczną kurację.

Podczas wymywania zanieczyszczeń bardzo ważne jest, aby robić to w sposób świadomy, tzn. trzeba pamiętać, że płyn jest wodnym roztworem, który doskonale przewodzi prąd. Łatwo się domyślić, co się stanie, jeżeli zalejemy nim elektronikę w samochodzie. Dlatego nie należy aplikować zbyt dużej ilości płynu jednorazowo.

Procedura odgrzybiania klimatyzacji

Najpierw należy wysuszyć parownik, a w tym celu:

 • wyłączyć klimatyzację,
 • włączyć obieg otwarty wentylacji,
 • ustawić dmuchawę na maksymalne obroty i skierować nadmuch na nogi, na czas ok. 10 minut.

Następnie pokryć powierzchnię parownika płynem, po uprzednim:

 • wyłączeniu silnika,
 • sprawdzeniu w instrukcji samochodu, gdzie znajduje się parownik,
 • wyjęciu filtra przeciwpyłowego.

Potem aplikujemy na parownik płyn dezynfekujący Klima-Anlagen-Reiniger: około 300 ml w sprayu (nr art. 4087). Po pokryciu parownika płynem należy wyłączyć dmuchawę i zamontować nowy filtr przeciwpyłowy.

Środek Klima-Anlagen-Reiniger dostępny jest również w bezciśnieniowych pojemnikach 1-litrowych (nr art. 4091) i 5-litrowych (nr art. 4092), przy których do aplikacji użyć należy koniecznie urządzenia Klima-Anlagen-Reinigung (nr art. 4090). Składa się ono ze zbiornika i długiej sondy zakończonej specjalną końcówką dozującą.

Na koniec operacji odgrzybiania warto zastosować preparat zapachowy, który odświeży wnętrze samochodu. W celu jego aplikacji wystarczy wysuszyć parownik identycznym sposobem, jak w przypadku odgrzybiania klimatyzacji, a następnie nastawić wentylację na obieg zamknięty przy "uruchomionym" dozowniku Klima Fresh (nr 7629), ustawionym na przednim dywaniku pasażera. Po tej czynności i odczekaniu około 20 minut (by cały środek został zużyty), pozostaje tylko kompleksowe wywietrzenie wnętrza pojazdu.

1. Preparat odgrzybiający Liqui Moly w wersji aerozolowej

2. Litrowe, bezciśnieniowe opakowanie preparatu odgrzybiającego Liqui Moly

3. Urządzenie pneumatyczne do aplikacji płynu odgrzybiającego Liqui Moly

4. Preparat zapachowy Liqui Moly stosowany po zakończeniu odgrzybianiaPiotr Mering
Marketing manager Liqui Moly

Tagi

Serwis  Klimatyzacja 

 • 2018-07-24 23:45

  klimatyzacja

  Kaśka

  Mój 2-letni synek miał problemy z gardłem właśnie po długiej podróży samochodowej. I co się okazało? Winna była klimatyzacja samochodowa. Moja lekarka zwróciła mi uwagę na to, czy mam w samochodzie klimę i czy jeżdżę na przeglądy. I tu klapa. Bo nawet nie pamiętałam kiedy ostatnio zrobiłam odgrzybianie.... W serwisie klimatyzacji samochodowej www.perfectclima.pl gdzie w końcu oddałam autko na czyszczenie też przyznali, że klima była zaniedbana... Niestety mój błąd :( Teraz już się stosuję i raz w roku jeżdżę na przeglądy.

  skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane