2018-06-12, ostatnia aktualizacja 2018-06-12 11:47

Kody QR

Fot. Denso

Fot. Denso

Kod QR jest jednym z najważniejszych wynalazków firmy Denso. Stał się on synonimem efektywnego zapisywania i przesyłania informacji.

W 1994 roku Masahiro Hara i kierowany przez niego zespół programistów wynalazł nowy sposób kodowania informacji za pomocą małych punktów. System QR (Quick Response Code) pozwolił na wykonywanie różnych zadań o wiele szybciej i lepiej dzięki trwającemu kilka milisekund zeskanowaniu kodu.

W kolejnych latach opracowano różne wersje kodów QR, które zaspokoiły określone potrzeby w rozmaitych obszarach zastosowań. Kod Micro QR jest szczególnie mały, kod iQR może być generowany zarówno z modułów kwadratowych, jak i prostokątnych, a wersja SQRC może nawet zawierać prywatne informacje, które są dostępne tylko dla wybranej grupy odbiorców. Dzięki LogoQ da się nawet zintegrować logo firmy z kodem QR.

W 2014 roku, w 20. rocznicę wynalezienia kodu QR, Masahiro Hara wraz z zespołem programistów odpowiedzialnych za powstanie kodu QR został pierwszym japońskim laureatem Nagrody Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award), wręczanej przez Europejski Urząd Patentowy. Do nagrody było nominowanych 15 wynalazków; kod QR otrzymał aż 30% głosów.

Nagroda, wręczona po raz pierwszy w 2006 r., jest przyznawana corocznie wynalazcom indywidualnym i grupom w następujących kategoriach: innowacja technologiczna, społeczna i ekonomiczna.

Kody QR zdobyły przez ostatnich 20 lat wyjątkowe uznanie i cieszą się popularnością w różnych regionach świata. Umożliwiają one natychmiastowe sprawdzenie danych i są wykorzystywane na wiele sposobów, m.in. w inwentaryzacji produktów, automatyzacji sprzedaży biletów lotniczych czy do wyświetlania informacji w muzeach i galeriach sztuki.

  • kod QR został opracowany w 1994 roku przez firmę Denso Wave w celu śledzenia wyprodukowanych części samochodowych;
  • obecnie ponad 25% użytkowników kodów QR stanowią konsumenci w wieku 35–44 lat;
  • największy odsetek użytkowników kodów QR mają Japonia i Stany Zjednoczone.

Więcej informacji: www.qrcode.com/en

Tagi

Kod QR Wasi dostawcy

Polecane