strona główna Wydarzenia Bosch prezentuje samochód przyszłości
2019-02-20, ostatnia aktualizacja 2019-02-20 15:25

Bosch prezentuje samochód przyszłości

Samochód wezwany automatycznie smartfonem podjeżdża w dowolnie wybrane miejsce

Bosch

Samochód wezwany automatycznie smartfonem podjeżdża w dowolnie wybrane miejsce

Światowa premiera samochodu koncepcyjnego do przewozu osób odbyła się na targach CES 2019 w Las Vegas. Bosch opracował i dostarczył komponenty oraz systemy umożliwiające jego automatyzację, integrację z internetem i elektryfikację.

Powstanie segmentu pojazdów do przewozu osób (tzw. Shuttles) jest efektem rosnącego popytu na usługę przewozów zbiorowych. Już w roku 2020 tylko w Europie, USA i Chinach na drogach znajdzie się około miliona takich pojazdów, a do roku 2025 – 2,5 miliona (źródło: Roland Berger). Duża część z tych środków transportu na żądanie będzie pojazdami z napędem czysto elektrycznym, a najpóźniej od połowy kolejnej dekady pojawią się także pojazdy tego rodzaju bez kierowców. Dlatego każdy centymetr sześcienny samochodu koncepcyjnego firmy Bosch jest naszpikowany technologią – od napędu elektrycznego i czujników zapewniających ogląd otoczenia w zakresie 360 stopni, aż po sterowanie funkcjami łączności z Internetem i komputery w pojeździe.

We wnętrzu znajdują się cztery ustawione przeciwlegle fotele pasażerskie

Jednak komponenty i systemy to nie wszystko, czego potrzeba do zrealizowania wizji przyszłej mobilności przewozowej. Dopiero połączenie technologii i usług dla mobilności sprawi, że środki transportu na żądanie staną się przydatne na co dzień i będą dostępne dla każdego. Bez cyfrowych usług Boscha nie można sobie tego wyobrazić. Dzięki tym usługom użytkownicy będą mogli rezerwować pojazdy, współdzielić swoje trasy przejazdu z innymi pasażerami oraz opłacać przewozy. Także ładowanie akumulatorów pojazdów, ich serwisowanie i konserwacja oraz planowanie tras i zarządzanie flotą wymaga usług, które Bosch będzie w przyszłości oferował operatorom flot przewozowych w ramach swojego zintegrowanego ekosystemu.

Rezerwacja i wspólne przejazdy

Przejazdy będzie się rezerwować za pomocą smartfona, tak więc użytkownik może to zrobić siedząc w domu na kanapie lub będąc w pracy. Specjalny algorytm wykryje, który pojazd najszybciej dojedzie do żądanego miejsca oraz ilu innych użytkowników będzie chciało również skorzystać z podobnej trasy. Im więcej użytkowników będzie korzystać z tego samego pojazdu, tym tańszy będzie przejazd w przeliczeniu na osobę i kilometr trasy.

Podróżni mogą korzystać z wyświetlanych informacji wideo lub indywidualnie z Internetu

Równocześnie pomoże to zredukować ruch indywidualny pojazdów w miastach i odciąży środowisko. Bosch pracuje nad stworzeniem odpowiednich platform programistycznych. Gdy pojazd podjedzie w umówione miejsce, użytkownik identyfikuje się za pomocą smartfona – umożliwia to cyfrowa usługa dostępu Perfectly keyless firmy Bosch. System rozpoznaje smartfon użytkownika równie precyzyjnie, jak cyfrowy odcisk palca i otwiera drzwi pojazdu. W ten sposób każdy pasażer ma zapewnione miejsce siedzące, które wcześniej zarezerwował.

Przejazd zelektryfikowany i zautomatyzowany

Dzięki elektrycznemu napędowi firmy Bosch pojazdy do przewozu osób będą nie tylko efektywne, ale i tanie. Zasięgiem samochodu oraz ładowaniem akumulatora zarządzać będzie usługa Convenience Charging firmy Bosch. Dzięki niej nawet obecni kierowcy samochodów elektrycznych nie muszą bać się, że utkną gdzieś na trasie z rozładowanym akumulatorem. W tym celu usługa analizuje informacje o pojeździe, np. aktualny stan naładowania akumulatora i przykładowo zużycie energii wynikające z włączonego ogrzewania lub klimatyzacji, łącząc je z danymi pobieranymi z zewnątrz, np. informacjami o korkach i prognozą pogody.

W rezultacie powstaje bardzo precyzyjna prognoza zasięgu. Usługa Convenience Charging znajduje także optymalną ładowarkę, może ją wcześniej zarezerwować, a dzięki ujednoliconemu systemowi dostępu i opłat ładowanie akumulatora jest proste, jak nigdy dotąd.

Za pomocą pokładowych systemów przekazywane są wybrane treści informacyjne i rozrywkowe

Elektryczne pojazdy do przewozu osób bez kierowcy pozwolą użytkownikom korzystać z niemal bezemisyjnego, a także bezpiecznego transportu. Bosch rozwija i produkuje m.in. czujniki radarowe, czujniki wideo i czujniki ultradźwiękowe, układy regulacji dynamiki jazdy oraz elektryczne układy wspomagania kierownicy, które są wykorzystywane w samochodach zautomatyzowanych. Dzięki inteligentnym usługom informacji o stanie dróg zautomatyzowane pojazdy wiedzą, jaki jest stan nawierzchni na danej trasie. Mogą więc odpowiednio wcześniej dopasować styl jazdy, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Warunki podróżowania są w pełni komfortowe (nawet przy wszystkich zajętych fotelach)

Bosch Road Signature to bazująca na mapach usługa lokalizacji, dzięki której zautomatyzowane pojazdy są w stanie precyzyjnie określić swoją pozycję na pasie ruchu – jest to kolejny ważny warunek bezpieczeństwa zautomatyzowanych pojazdów. Już wkrótce samochody bez kierowcy, przeznaczone do przewozu osób i wyposażone w napęd elektryczny będą w pełni zintegrowane z otoczeniem i będą niemal bezszelestnie poruszać się po centrach miast. W niedalekiej przyszłości pojazdy takie zdominują krajobraz transportu w światowych metropoliach – zarówno jeśli chodzi o transport towarów, jak i przewozy osób. Jednak pełnię swoich możliwości ten rodzaj przewozów zyska wraz z wprowadzeniem usług dla mobilności. Wśród nich znajdą się platformy rezerwacyjne, sharingowe i integracyjne, usługi parkowania i ładowania samochodów elektrycznych oraz rozwiązania programistyczne umożliwiające zarządzanie i serwisowanie pojazdów oraz zapewniające usługi rozrywkowo-informacyjne w czasie przejazdu.

Podczas największych na świecie targów elektronicznych CES 2019 w Las Vegas firma Bosch zaprezentowała rozwiązania dla tego rodzaju mobilności na przykładzie samochodu koncepcyjnego, umożliwiając odwiedzającym zapoznanie się z kompletną ofertą usług.

W jego kabinie przewidziano miejsce dla czterech pasażerów. Usług z zakresu Infotainment dostarczają ekrany, z których podróżni mogą korzystać indywidualnie lub wspólnie. Na przykład rodzina jadąca na weekendową wycieczkę może wspólnie oglądać film, a koledzy dojeżdżający do pracy mogą w drodze do biura przygotowywać się do prezentacji. Smartfony wykorzystują pokładowe Wi-Fi, a dzięki technologiom umożliwiającym integrację z Internetem można je także podłączyć do systemu Infotainment.

Autonomiczny ruch pojazdu wykorzystuje wiele rozmaitych informacji zewnętrznych

Pojazdy wyposażone w usługę Concierge będą mogły pełnić funkcję osobistego asystenta, który posiada najświeższe informacje i może udzielić pasażerowi potrzebnych wskazówek, dokonać rezerwacji, przedstawić prognozę pogody i pokazać, jak dojechać do danego miejsca. Po przybyciu na miejsce pasażerowie opłacają przejazd za pomocą usługi ePayment firmy Bosch.

Konserwacja i zarządzanie

Koniec wspólnej podróży pojazdem to nie koniec usług firmy Bosch. Bazujący na kamerach system monitorujący wnętrze dba o to, by nieuważny pasażer nie pozostawił w pojeździe telefonu albo torebki. O pozostawionej zgubie pojazd poinformuje pasażera, wysyłając mu wiadomość. Guma do żucia przylepiona do siedzenia albo kubek, z którego wylała się kawa? – kamery rejestrują także, czy pojazd wymaga sprzątania i zlecają jego wykonanie. Dzięki temu każdy z pasażerów może rozpocząć podróż w czystym pojeździe. O aktualizacje oprogramowania zautomatyzowanych pojazdów dba usługa Update Over-the-Air. Sprawdza ona, czy aktualizacja jest dostępna i bezpiecznie aktualizuje dane w pojeździe. Opcja inteligentnej diagnozy dzięki zainstalowanym w pojeździe czujnikom nadzoruje stan najważniejszych komponentów pojazdu. Przed wystąpieniem usterki generowane jest ostrzeżenie, co umożliwia wcześniejsze skierowanie pojazdu do warsztatu celem naprawy. Dzięki temu producenci pojazdów i operatorzy usług przewozowych będą zawsze mieli dostęp do informacji na temat stanu pojazdów i zapewnią swoim flotom jak największą bezawaryjność.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2