strona główna Wydarzenia Innowacje BASF dla motoryzacji
2019-06-27, ostatnia aktualizacja 2019-06-27 15:04

Innowacje BASF dla motoryzacji

Fot. BASF, Małgorzata Salamaga-Borysenko

Fot. BASF, Małgorzata Salamaga-Borysenko

Z okazji sfinalizowania inwestycji 13 czerwca br. firma BASF zorganizowała na terenie nowo rozbudowanego zakładu produkcji katalizatorów w Środzie Śląskiej uroczyste spotkanie. Hasłem przewodnim wydarzenia było Drive Innovation.

Dokładny adres tej fabryki to ul. Innowacji 1 w miejscowości Święte na terenie gminy Środa Śląska w województwie dolnośląskim, jednak w praktyce zwykło się mówić o jej lokalizacji w Środzie Śląskiej. Jest to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt produkcyjny w Europie.

Budowę zakładu rozpoczęto w 2012 r., a już po dwóch latach ruszyły dwie pierwsze linie produkcyjne. Fabryka była jednak nadal rozbudowywana – ostatni etap powiększył ją o 14 000 m kw. Obecnie działa tam 8 linii produkcyjnych, a zakończona rozbudowa związana jest z uruchomieniem kolejnych dwóch. Łączną wartość sfinalizowanej inwestycji szacuje się na 150 mln euro.

Zautomatyzowana linia produkcji bloków katalitycznych

Na czerwcowym spotkaniu zaproszonym gościom zaprezentowano poszczególne działy fabryki podczas wirtualnego spaceru, a dla przedstawicieli mediów zorganizowano dodatkowo wycieczkę po obiekcie, podczas której mieli oni nie tylko możliwość zobaczenia nowoczesnych linii produkcyjnych „w realu”, ale także zapoznania się z tym, jak wygląda i funkcjonuje całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.

Katalizatory

Rosnące zapotrzebowanie na ten motoryzacyjny produkt sprawia, że BASF zamierza dalej rozwijać swoją działalność w zakresie ich produkcji i udoskonalania technologii. Koncern dostarcza je producentom samochodów osobowych i ciężarowych w całej Europie, a dzięki tym zaawansowanym technologicznie katalizatorom samochody są bardziej przyjazne dla środowiska. BASF posiada najnowocześniejsze linie produkcyjne z pełnym zakresem technologii katalizatorów i filtrów spalin – w tym selektywną redukcję katalityczną na filtrze (SCR.2F). Technologia ta łączy katalizatory SCR z filtrem cząstek stałych, co pozwala kontrolować emisję tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych z silników wysokoprężnych w jednym miejscu. W zakładzie wdraża się technologie adsorpcji tlenków azotu Lean NOx Trap (LNT) i produkcje katalizatorów czterofunkcyjnych (FWC).

Głównym celem prowadzonej tutaj działalności jest dostarczanie producentom samochodów komponentów spełniających najsurowsze normy emisji Euro 6 i udaje się to nam to dzięki innowacjom – podkreśliła Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska. – Prezentując nasze innowacje dla branży motoryzacyjnej, chcemy podkreślić, że rolą biznesu jest nie tylko maksymalizacja zysku, ale również tworzenie wartości dla społeczeństwa. Branża chemiczna dla motoryzacji może wpływać na redukcje emisji szkodliwych substancji przez zrównoważone rozwiązania – od powłok lakierowych i płynów eksploatacyjnych, po katalizatory i materiały do produkcji baterii, do pojazdów elektrycznych.

Skala, rozmach i wyposażenie fabryki wywiera na zwiedzających duże wrażenie

Katalizatory produkowane w średzkiej fabryce stanowią tylko część całej gamy produktów, które BASF dostarcza dla branży motoryzacyjnej. Podczas czerwcowego spotkania zostały zaprezentowane także te pozostałe. W nowej hali fabrycznej centralnie ustawiono škodę kodiaq oznakowaną punktowo w miejscach, gdzie użyto produktów pochodzących z fabryk BASF. Z kolei na zlokalizowanych wokół samochodu stoiskach można było dokładniej zapoznać się z ofertą BASF-a dla producentów samochodów i komponentów motoryzacyjnych.

Tworzywa techniczne

Opracowywane przez firmę BASF tworzywa techniczne (PA, POM, PBT) i poliuretany (PU, TPU) są szeroko stosowane w motoryzacji nie tylko dla nowoczesnego wzornictwa, ale również w celu zmniejszenia masy aut, poprawy komfortu i zwiększenia bezpieczeństwa. Jej tworzywa służą do produkcji np. syntetycznej skóry na fotele samochodowe, także takich elementów, jak obudowa i dźwignie w kolumnach kierownicy itp.

Powłoki lakierowe

W zakresie powłok lakierowych zaprezentowano m in. linie produktów Glasurit Eco Balance z certyfikatem zrównoważonej biomasy, innowacyjne technologie do renowacji powłok, produkty utwardzane promieniami UV, a także lakiery bezbarwne schnące w ciągu 10 minut.

Płyny robocze

BASF jest także producentem płynów do układów hamulcowych pod marką Hydraulan oraz płynów do układów chłodzenia Glysantin, które zapewniają ochronę układu chłodzenia przed zamarznięciem, przegrzaniem i korozją. Ofertę producenta uzupełniają dodatki do benzyn i olejów napędowych pod marką Keropur, zapewniające czystość silnika i ochronę całego układu paliwowego.

Materiały katodowe

Produkcja akumulatorów litowo-jonowych stanowi ważną gałąź przemysłu motoryzacyjnego. Wśród materiałów do ich wytwarzania BASF oferuje katody NCA (wykonane z mieszaniny niklu, kobaltu i tlenku aluminium) oraz NCM (z mieszaniny niklu, kobaltu i tlenku manganu). BASF ma też swój udział w rozwoju elektromobilności jako dostawca materiałów do baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Systemy obróbki powierzchniowej

Produkty te zabezpieczają metale przed korozją, ułatwiają ich kształtowanie i obróbkę, pozwalają przygotować części do malowania oraz zapewniają właściwą przyczepność powłok. Są one wykorzystywane w branży motoryzacyjnej do wykańczania aluminium i obróbki plastycznej metali. Technologia Oxsilan łączy właściwości ekologiczne (brak chromu, metali ciężkich) oraz szeroki zakres zastosowań (np. jednoczesna obróbka powierzchni różnych metali) zyskała duże poparcie w przemyśle samochodowym i wyznacza nowe standardy w przygotowaniu powierzchni przed malowaniem.

Małgorzata Salamaga-Borysenko

Działalność BASF w Polsce obejmuje kilka branż: chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Jest firmą zaangażowaną w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania przyczyniające się do lepszej ochrony klimatu. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a w zakresie popularyzacji nauki chemii prowadzi projekt edukacyjny „chemiatomy” oraz realizuje wiele wspólnych działań edukacyjnych z polskimi szkołami i uczelniami wyższymi.

Tagi

Chemia  BASF  Technologia 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2