strona główna Wyposażenie Trzy rozwiązania NOCO dla motocyklistów
2022-06-25, ostatnia aktualizacja 2022-06-25 06:19

Trzy rozwiązania NOCO dla motocyklistów

Fot. NOCO

Amerykańska firma NOCO od ponad stu lat specjalizuje się w technologiach przywracających sprawność akumulatorów. We współcześnie oferowanych rozwiązaniach odpowiednie i dopasowane do swojego pojazdu urządzenie znajdzie również każdy motocyklista.

Najnowszą propozycją NOCO skierowaną do posiadaczy motocykli, skuterów, motorowerów i quadów jest gama akumulatorów 12 V serii NLP. Zbudowano je w oparciu o technologię litową (LiFePO4), której nie dotyczą typowe wady baterii kwasowo-ołowiowych (np. podatność na proces zasiarczania). W rezultacie zwiększono również wydajność (do 2 tys. cykli ładowania), podwojono moc i dziesięciokrotnie wydłużono sprawność (do 50 tys. cykli rozruchów). Inżynierowie NOCO zastosowali w NLP szereg unikalnych rozwiązań, w tym ochronę przed przeładowaniem, ekstremalnym nagrzaniem, zwarciem czy rozładowaniem.
Seria akumulatorów składa się z pięciu modeli 12 V (od 2 Ah 250 A do 7,5 Ah 700 A). Pojemności te różnią się przede wszystkim wymiarami obudowy, a dodatkowo lepszym dopasowaniem do fabrycznego miejsca montażu. Pomaga w tym system specjalnych modułów przestrzennych. Całość mocowana jest specjalną śrubą zabezpieczającą.
Drugą propozycją NOCO – nie tylko dla posiadaczy jednośladów – są inteligentne ładowarki do akumulatorów (również litowych i AGM) serii Genius. Każda z nich obsługuje napięcia 6 V i 12 V, a poszczególne modele różnią się amperażem (np. 1 A czy 10 A) i pojemnością obsługiwanej baterii (np. do 30 Ah czy 230 Ah).
Wyróżniają je nowatorskie rozwiązania. Po podłączeniu ładowarki Genius do zasilania i akumulatora przeprowadzany jest test jego sprawności technicznej. Na tej podstawie dobierane są parametry całego procesu, w tym określenia kompensacji termicznej w zależności od wilgotności i temperatury otoczenia. Co więcej tryb Force mode pozwala wykryć i przywrócić sprawność rozładowanego do zera akumulatora. Wbudowana elektronika chroni też przed przepięciami w sieci 230 V, a po zakończeniu pracy powoduje automatyczne rozłączenie. W trakcie tych czynności nie potrzeba wyjmować akumulatora z jednośladu.
Warto przy tym zauważyć, że połączenie ładowarki Genius z akumulatorami NLP wydatnie skraca czas ładowania. Na przykład dla najpopularniejszego modelu Genius5 przy NLP5 (250 A, 2 Ah/25 Wh) czas ten wynosi poniżej 24 minut, a przy NLP30 (700A, 8 Ah/99 Wh) – 96 minut.

Booster NOCO z serii GBX

W ofercie NOCO są również boostery, służące do awaryjnego uruchomienia rozładowanego akumulatora. Najnowszą ofertę NOCO w tym zakresie tworzy seria GBX z jedną parą kabli z zaciskami. Poszczególne modele różnią się parametrami technicznymi – wbudowaną baterią litową (np. 31 Wh lub 99 Wh) czy szczytową wartością prądu (np. 1250 A lub 4250 A). Łączy je wiele nowatorskich rozwiązań, takich jak: zabezpieczenie przed skutkami odwrotnej polaryzacji, wykrywanie rozładowanych do zera akumulatorów, ograniczony do 60 sekund cykl próbnego rozruchu, jak też wskaźnik za niskiej lub za wysokiej temperatury otoczenia.
Boostery NOCO GBX wyposażono ponadto w kilka praktycznych rozwiązań. W obudowie każdego modelu znajdują się dwa porty usb typu C. Jeden służy do ponownego ładowania baterii, drugi działa na zasadzie dawcy, czyli popularnych dziś power banków. Jest też wydajna latarka LED z różnymi trybami świecenia, w tym sygnału SOS. Kompaktowa budowa tych urządzeń pasuje do typowych kufrów montowanych na motocyklu.
Standardowo ładowarki i boostery NOCO mają parę kabli zakończonych krokodylkami. W gamie akcesoriów znajduje się szereg innych łączników, (w tym zakończeń oczkowych o różnych średnicach) oraz przedłużki, alternatywne wtyczki, adaptery i etui ochronne. Ze wszystkich tych rozwiązań, przekazanych bezpłatnie przez NOCO, korzystają na co dzień ratownicy medyczni z Fundacji Jednym Śladem.
Pełna oferta akumulatorów litowo-jonowych NOCO NLP dostępna jest u wybranych dystrybutorów: Metler, Baterie Przemysłowe, Profi-System, a pozostałego asortymentu dodatkowo w sieci Inter Cars, Elit Polska, Moto-Profil. Sławomir Gosławski
Dyrektor sprzedaży na Wschodnią i Centralną Europę NOCO CompanyWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2