strona główna Technika motoryzacyjna ZF Smart Camera na niezależnym rynku części zamiennych
2025-05-23, ostatnia aktualizacja 2025-05-23 12:14

ZF Smart Camera na niezależnym rynku części zamiennych

ZF Smart Camera to kamera przednia do obsługi kluczowych funkcji systemów wspomagania kierowcy (ADAS), takich jak autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) oraz system utrzymania pojazdu na pasie ruchu (LKA)

ZF Smart Camera to kamera przednia do obsługi kluczowych funkcji systemów wspomagania kierowcy (ADAS), takich jak autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) oraz system utrzymania pojazdu na pasie ruchu (LKA)

Współcześnie stosowane w pojazdach systemy wspomagania kierowcy nie mogą funkcjonować bez przednich kamer. W przypadku ich naprawy lub wymiany, wykonujące je warsztaty były zmuszone korzystać wyłącznie z oryginalnych komponentów producenta pojazdu. Teraz może się to zmienić dzięki wprowadzanej na rynek ZF Smart Camera. Ta zaawansowana kamera z oferty ZF Aftermarket jest  dostępna na niezależnym rynku części zamiennych.

Od lipca 2024 roku ponownie zauważalnie przyspieszył rozwój pojazdów wyposażonych w systemy wspomagające kierowcę. Stało się tak za sprawą nowych przepisów unijnych, które nałożyły obowiązek stosowania w każdym nowym aucie m.in. automatycznego systemu hamowania awaryjnego, inteligentnego asystenta prędkości oraz systemu ostrzegającego o opuszczeniu pasa ruchu. Wszystkie te technologie wymagają danych z kamery, aby mogły prawidłowo działać.

Największy światowy dostawca kamer przednich

Zdobycie kwalifikacji w zakresie obsługi systemów wspomagania kierowcy powinno być strategiczną inwestycją w rozwój dla niezależnych warsztatów. Potencjał rynku jest ogromny, a firma ZF go zna, bo jest największym na świecie producentem kamer przednich. Wytwarza ponad dziesięć milionów egzemplarzy rocznie, które trafiają do 14 samochodowych marek.

Przewidywania są takie, że w ciągu najbliższej dekady większość pojazdów poruszających się po europejskich drogach będzie wyposażona w tego typu kamery. W przypadku kolizji lub uszkodzenia szyby przedniej, często zachodzi potrzeba wymiany kamery, a brakowało dostępu do części zamiennych poza autoryzowanymi serwisami. Teraz warto wiedzieć, że ZF Aftermarket wprowadza do swej rynkowej oferty ZF Smart Camera - nowoczesny czujnik kamery, który umożliwia niezależnym warsztatom wykonywanie profesjonalnych napraw w sposób szybki i przystępny.

Dzięki specjalnemu rozwiązaniu, które łączy własne oprogramowanie i sprzęt ZF, kamera ZF Smart Camera spełnia standardy producentów pojazdów i zapewnia pełną funkcjonalność systemów wspomagania kierowcy na poziomie oryginalnych części (OEM). Produkt będzie dostępny w dziesięciu wariantach, pasujących do ponad 50 modeli samochodów, w tym wielu pojazdów marek z grupy Stellantis (Citroën, DS, Peugeot, Opel), a także Nissana.

Kompletny ekosystem ADAS od ZF Aftermarket

Zakres dostępnych części zamiennych, który będzie systematycznie rozszerzany w nadchodzących miesiącach, jest częścią kompleksowego ekosystemu ADAS firmy ZF Aftermarket, wspierającego warsztaty w obsłudze systemów wspomagania kierowcy. W skład tego ekosystemu wchodzi również niezbędne wyposażenie warsztatowe do diagnostyki i kalibracji zamiennych komponentów w pojeździe.

ZF Aftermarket oferuje w tym celu własne oprogramowanie diagnostyczne pod nazwą ZF MultiScan, a do precyzyjnego ustawiania czujników wykorzystywane są specjalne ściany kalibracyjne opracowane przez ZF. Obsługa tego sprzętu i oprogramowania jest elementem szkoleń w ramach koncepcji warsztatów ZF [pro]Tech, dzięki którym mechanicy mogą zdobywać wiedzę i umiejętności, stając się specjalistami w zakresie systemów ADAS.

- Rozszerzając naszą ofertę w obszarze ADAS, ponownie potwierdzamy zaangażowanie w maksymalizację dostępności pojazdów i tworzenie dodatkowej wartości we współpracy z klientami. Dzięki ukierunkowanemu dostępowi do naszych trzech kluczowych filarów - innowacyjnych produktów, inteligentnych narzędzi diagnostycznych oraz praktycznych szkoleń - umożliwiamy specjalistom z branży mobilności aktywne uczestnictwo w przemianach. Dla nas dostępność to nie tylko więcej czasu pracy pojazdu końcowego klienta, ale również większa efektywność dla naszych partnerów. Naszym celem jest trwałe wspieranie ich procesów poprzez silny, zintegrowany ekosystem - podkreśla Markus Wittig, szef globalnej linii biznesowej pojazdów osobowych w ZF Aftermarket.



Informacja prasowa
Portal publikuje informacje prasowe skierowane do pracujących w warsztatach samochodowych napraw oraz środowiska aftermarketu motoryzacyjnego.

Tagi

ZF  ADAS  ZF Aftermarket 



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2