strona główna Wydarzenia Opony Michelina bezkonkurencyjne na śniegu
2013-02-12, ostatnia aktualizacja 2013-02-12 07:35

Opony Michelina bezkonkurencyjne na śniegu

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Sebastien Ogier zwyciężył w Rajdzie Szwecji – drugiej rundzie tegorocznego cyklu WRC. Kierowca prowadził Volkswagena Polo R WRC z oponami Michelin X-ICE NORTH 2  Kolcowane ogumienie zostało zaprojektowane specjalnie na szwedzką imprezę i pozwoliło pokonywać każdy kilometr odcinków specjalnych w czasie nawet o sekundę krótszym niż przed rokiem.

Przy projektowaniu nowej wersji opony inżynierowie skoncentrowali się na rzeźbie bieżnika oraz kolcach. Zadaniem bieżnika jest odprowadzanie miękkiego śniegu spod opony, a kolce mają zapewnić przyczepność do podłoża (ubitego śniegu lub lodu). Wykorzystywane podczas rajdu opony miały bieżnik asymetryczny, kierunkowy i były wyposażone w 384 kolce.

Na mecie rajdu kolejne miejsca zajęli Sebastien Loeb w Citroenie DS3 WRC oraz Mads Ostberg w Fordzie Fiesta RS WRC; obydwaj zawodnicy również jechali na oponach Michelina. Warto podkreślić, że żadna ekipa wspierana przez Michelina nie odnotowała przebicia opony.

Sebastien Ogier był drugim kierowcą spoza Skandynawii, który zwyciężył w 61-letniej historii rajdu. W 2004 roku podobnego wyczynu dokonał Sebastien Loeb. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane