strona główna Diagnostyka Mega Macs PC na dobry początek
2013-05-23, ostatnia aktualizacja 2013-05-23 06:47

Mega Macs PC na dobry początek

Kompletny zestaw mega macs PC w oryginalnym opakowaniu

Hella

Kompletny zestaw mega macs PC w oryginalnym opakowaniu

Mikroprocesorowe urządzenia diagnostyczne są już dzisiaj niezbędne w warsztatach i serwisach wszystkich motoryzacyjnych specjalności, lecz nie wszędzie są one wykorzystywane w jednakowym stopniu.

Z badań przeprowadzonych przez Hella Gutmann Diagnostic Solutions wynika, iż warsztaty użytkujące elektroniczne przyrządy diagnostyczne można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Tylko w jednej z nich, obejmującej 37 procent ogółu motoryzacyjnych placówek usługowych, przydatny jest pełny zakres technicznych możliwości typowych urządzeń tego rodzaju. Pozostałe 63 procent korzysta głównie z odczytu i kasowania błędów zapisanych w pamięci sterowników pojazdu, danych serwisowych i obsługi serwisowej inspekcji, a co drugi użytkownik w tej grupie posługuje się czasem dodatkowo danymi technicznymi samochodu z bazy wchodzącej w skład oprogramowania, planami serwisowymi i funkcjami związanymi z serwisowaniem rozrządów.

Na miarę skromniejszych potrzeb

Dlatego z myślą o warsztatach początkujących w dziedzinie komputerowej diagnostyki pojazdów, a także specjalistycznych, w których z powodu asortymentu oferowanych usług pełny zestaw funkcji warsztatowego diagnoskopu nie znajduje zastosowania, opracowano prosty w użyciu i stosunkowo tani zestaw o nazwie Mega Macs PC. Jego hardware składa się z miniaturowego modułu PC-VCI, stanowiącego interfejs z wtykiem 16-pinowym podłączanym do samochodowego gniazda OBD, przewodu USB, komputerowego adaptera łączności Bluetooth i komputerowej pamięci zewnętrznej typu pendrive.

Hella mega macs pc

Na nośniku pamięci zapisane jest całe oprogramowanie przeznaczone do zainstalowania w dowolnym komputerze stacjonarnym bądź laptopie. Służy ono równocześnie do utrzymywania łączności z rozmaitymi zewnętrznymi programami i bazami danych dostępnymi za pośrednictwem Internetu, w tym także z zasobami pozostającymi w dyspozycji producentów pojazdów. Pod tym względem opisywany uproszczony system nie ustępuje najnowszemu oprogramowaniu najbardziej rozbudowanych urządzeń diagnostycznych serii Mega Macs. Dodatkowo w skład dostarczanego kompletu wchodzą: bezpłatna, ważna przez 1 rok licencja Service Plus, instrukcja obsługi całego urządzenia, zawieszka na szyję do modułu PC-VCI, podkładka pod mysz komputerową, zestaw naklejek i przedłużacz złącza OBD (opcjonalnie).

Sposób i zakres działania

Po zainstalowaniu programu Mega Macs PC w warsztatowym komputerze trzeba jednorazowo zarejestrować w nim posiadany moduł OBD, podłączając go kablem USB. Potem już komunikacja interfejsu z komputerem odbywa się bezprzewodowo w systemie Bluetooth z wykorzystaniem adaptera pełniącego dla PC funkcję anteny nadawczo-odbiorczej.

Hella mega macs pc

Od lewej: moduł OBD, adapter Bluetooth, nośnik pamięci z oprogramowaniem, przedłużacz OBD (opcjonalnie)

Taka koncepcja urządzenia diagnostycznego pozwala mu bezterminowo (niezależnie od okresowych aktualizacji oprogramowania) realizować takie podstawowe funkcje, jak: odczyt i kasowanie kodów usterek oraz kasowanie powiadomień inspekcji serwisowej. Większe możliwości daje licencja Service Plus zapewniająca dostęp do działów:

  • Service – dane (z zawartością m.in. danych technicznych, planów czynności przeglądowych, informacji o paskach napędowych, filtrach kabinowych itp.);
  • Service – kodowanie (akumulatorów, czujników ciśnienia w kołach itd.);
  • Service – ustawienia podstawowe (procedury regulacji hamulców elektrycznych, reflektorów głównych...).

Potencjalni użytkownicy

System Mega Macs PC odznacza się łatwą i prostą obsługą oraz szybką i niezawodną komunikacją z elektronicznymi sterownikami pojazdów. Dzięki temu optymalnie zaspokaja diagnostyczne potrzeby serwisów wykonujących podstawowe przeglądy samochodów, a także warsztatów zajmujących się ogólną mechaniką pojazdową. Dostępne w nim funkcje i bazy danych są coraz częściej niezbędne w nowoczesnych serwisach ogumienia, szyb, klimatyzacji, jak również w warsztatach blacharsko-lakierniczych.

To poręczne urządzenie może być też wykorzystywane jako pomocniczy sprzęt diagnostyczny przy prostych pracach serwisowych w warsztatach dysponujących już bardziej rozbudowanymi testerami. Równie dobrze nadaje się do szybkich badań kontrolnych w trakcie przyjmowania pojazdów do naprawy w dużych placówkach obsługowo-naprawczych.Zenon Rudak
Kierownik Centrum Technicznego Hella Polska

TagiWasi dostawcy

Polecane