2013-11-08, ostatnia aktualizacja 2013-11-08 07:22

Ludzie Dunlopa

John Boyd Dunlop

Dunlop

John Boyd Dunlop

Z okazji 125-lecia założenia firma Dunlop przypomina trzech związanych ze sobą ludzi.

Pierwszeństwo należy oddać Johnowi Boydowi Dunlopowi. Wynalazca opony pneumatycznej i założyciel firmy urodził się 5 lutego 1840 r. w Dreghorn w Szkocji. Z zawodu był lekarzem weterynarii, który od 1867 r. prowadził praktykę w Belfaście. Na pomysł opony pneumatycznej lekarz wpadł przypadkiem, kiedy jego syn poskarżył się na trudności podczas jazdy na trójkołowym rowerku. Z kawałka płótna, gumy i smoczka z butelki do karmienia niemowląt Dunlop skonstruował pierwszą oponę z dętką. Gdy napompował ją za pomocą pompki do piłki nożnej okazało się, że jazda jest znacznie wygodniejsza, a pojazd płynnie pokonuje nierówności drogi.

Kolejną osobowością związaną z Dunlopem był Jackie Stewart, czyli "Latający Szkot" występujący w wyścigach Formuły 1, w których trzykrotnie zdobył tytuł mistrzowski. Karierę wyścigową Stewart rozpoczął w 1961 r., natomiast w 1965 r. dołączył do zawodników zespołu British Racing Motors. Dunlop dostarczył Stewartowi specjalne opony CR84 do Matry MS 80 z silnikiem Cosworth. Technologie zastosowane w tym ogumieniu wprowadzono później do "cywilnych" opon, takich jak Dunlop SP Sport czy D1. Szkot wystartował w 99 wyścigach wygrywając 27 z nich i 43 razy stając na podium.

Dunlop

Jackie Stewart w samochodzie Matra Ford, 1 sierpnia 1969 r.

Historia firmy Dunlop w Polsce wiąże się z Sobiesławem Zasadą – najwybitniejszym polskim kierowcą rajdowym, 11-krotnym mistrzem Polski i 3-krotnym mistrzem Europy. Po licznych próbach Zasada wybrał ogumienie Dunlopa. W wydanej w 1970 r. książce "Samochód, rajd, przygoda" kierowca tak wspominał pierwszy sezon współpracy z brytyjską firmą: "W tym roku pojechaliśmy na innych oponach – Dunlop SP z przodu i Dunlop Weathermaster z tyłu. Te drugie to właściwie opony śniegowe, terenowe, które zdały w pełni egzamin. Dowodem były tylko 3 defekty: dwa z powodu gwoździ".



 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane