strona główna Wydarzenia Świeży powiew
2016-04-06, ostatnia aktualizacja 2016-04-06 10:34

Targi Techniki Motoryzacyjnej 2016

Świeży powiew

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

W trakcie tegorocznej edycji tej odbywającej się co dwa lata cyklicznej imprezy (31 marca – 3 kwietnia) pobite zostały podobno statystyczne rekordy dotyczące liczby zwiedzających i wystawców, a także wykorzystanej powierzchni ekspozycyjnej. Nie ma powodu nie wierzyć tym podsumowaniom, lecz trudno w oparciu o nie prognozować przebieg przyszłych, rozwojowych trendów.

Bardziej obiecująca jest pod tym względem obserwowana obecnie radykalna zmiana różnych elementów ogólnej wystawienniczej koncepcji. Dobrze stało się zatem, iż tym razem nie podporządkowano ich ani nawiązaniom do dawnych szczytnych tradycji, ani próbom odzyskiwania minionej świetności, lecz bezpośrednim inspiracjom płynącym wprost ze współczesnego motoryzacyjnego rynku.

Razem czy osobno?

Ten stały strategiczny dylemat organizatorów wielkich targowych imprez motoryzacyjnych odnosi się to do łączenia lub rozdzielania ekspozycji technicznych od samochodowych lub motocyklowych salonów. Wiele pojawiało się z tej okazji podejrzeń i oskarżeń o niekorzystny dla wszystkich "kanibalizm" polegający na wzajemnym "podkradaniu" sobie targowej publiczności. Tymczasem z tegorocznych poznańskich doświadczeń wynika niezbicie, iż prawdziwie atrakcyjne ekspozycje na takim sąsiedztwie nie tracą, a nawet wręcz przeciwnie, gdyż rozmaitość oferty zachęca do jej obejrzenia zwiedzających o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach zwiększając ogólną ich liczbę. Motor Show, czyli część salonowa była w tym roku ciekawa zarówno dla motoryzacyjnych amatorów, jak i profesjonalistów, a przestrzenne i organizacyjne jej wydzielenie bardzo ułatwiło zwiedzanie. Okazało się, że nawet prezentacja łodzi motorowych nie musi zakłócać klarownego porządku.

TTM

TTM

TTM

Problem z wyborem "salonowej", bądź warsztatowej lokalizacji miały znane marki olejowe. W efekcie większość z nich wybrała bliskie sąsiedztwo eksponowanych pojazdów, a w halach z motoryzacyjną techniką przypominała o swej obecności tylko firmowymi banerami. Jedynie firma Liqui Moly zdecydowanie umieściła swe stoisko po stronie "techniki".

TTM

Znaki czasu

W części warsztatowej dominowały zagadnienia obecnie najważniejsze, czyli najbardziej aktualne dla wielkiej rzeszy specjalistów z różnych dziedzin motoryzacyjnego zaplecza. Należą do nich niewątpliwie kwestie związane z serwisowaniem samochodowych klimatyzacji, diagnostyka pojazdów, techniczne środki służące jakości i ekonomice napraw oraz ekologiczno-ekonomiczna problematyka profesjonalnej regeneracji podzespołów.

Rozmaite urządzenia do obsługi i napraw samochodowych instalacji klimatyzacyjnych prezentowali zarówno ich producenci, m.in. firmy Bosch, TEXA, Werther, jak i dostawcy tego rodzaju sprzętu, np. firma Coframa.

TTM

TTM

TTM

TTM

W zakresie diagnostyki uwagę profesjonalistów przyciągały nie tylko klasyczne i coraz lepsze, uniwersalne przyrządy diagnostyczne niezbędne dziś w każdym warsztacie, jak popularny system "mega macs 56" firmy Hella,

TTM

lecz również rozmaite skomplikowane systemy kontrole i testowe przeznaczone dla specjalistycznych ośrodków usługowych. Do tej grupy zaliczyć można urządzenia do badań układów wtryskowych firmy Bosch, oprzyrządowanie do napraw i tuningu amortyzatorów firmy Emmetec, precyzyjne sprzęt do wyrównoważania części wirujących firmy Schenck oraz specjalne testery regenerowanych alternatorów i rozruszników oferowane przez firmę Osiński.

TTM

TTM

TTM

TTM

Naprzeciw coraz powszechniejszemu dążeniu warsztatów do stałej poprawy jakości wykonywanych napraw wychodzi wyraźnie dynamicznie rozwijający się Tesam – polski producent innowacyjnych narzędzi montażowych.

TTM

Z podobnych względów firma Josam – światowy lider w zakresie sprzętu do napraw ciężkich pojazdów użytkowych – obok kompleksowych systemów naprawczych i pomiarowych wprowadza na rynek specjalistyczne narzędzia umożliwiające ponowne wykorzystywanie prawidłowo demontowanych części.

TTM

Asortyment dla zmieniającego się rynku

Malejący w ostatnich latach popyt na blacharskie naprawy samochodów osobowych poważnie uszkodzonych w kolizjach drogowych sprawił, że wielu producentów sprzętu do prostowania szkieletów nadwozi ogranicza jego produkcję, bądź całkiem z niej rezygnuje. Jedynie nieliczni wykorzystują swe dotychczasowe doświadczenie opracowując wyposażenie dla warsztatów naprawiających pojazdy ciężarowe. Należy do nich znana bydgoska firma Herkules.

TTM

Poważne zmiany zachodzą też w dziedzinie serwisowania ogumienia. Coraz bardziej powszechna praktyka sezonowej wymiany opon sprawia, iż tradycyjne "wulkanizatornie" po prostu nie nadążają za współczesnymi potrzebami rynku. Sprostać im można wyłącznie poprzez postępującą mechanizację i automatyzację prac montażowych. Taka przyszłościowa, kompleksowa linia obsługowa, ograniczająca do minimum wysiłek fizyczny operatorów, zaprezentowana została na stoisku wrocławskiej firmy WIMAD.

TTM

Szkolenie warsztatowych kadr

Edukacyjne inicjatywy towarzyszą motoryzacyjnym targom poznańskim już od wielu lat. Początkowo cieszyły się wielkim powodzeniem, gdyż poświęcano je głównie nieznanym szerzej technicznym nowościom. Teraz obecność kilku słuchaczy uchodzi już za sukces. Bywa i tak, że prelegent coś głosi, a sala słucha, ale całkowicie pusta. Na szczęście obok takich standardowych szkoleń rozwija się w Poznaniu nowa tradycja zawodowych mistrzostw, czyli ciekawych i bardzo widowiskowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych. Są więc Mistrzostwa Mechaników rozgrywane w kilku kategoriach, jest równoległa rywalizacja samochodowych lakierników. Wspierają te akcje patronujące im firmy organizując rozgrywki praktyczne na swych targowych stoiskach. Kończy się to uroczystym ogłoszeniem wyników i rozdaniem wartościowych nagród. Pustkami nie świeci przy tym, ani kibicująca widownia, ani scena goszcząca dostojnych jurorów.

TTM

TTM

Targowe medale

Chociaż o niczym konkretnym nie świadczą są cennym trofeum w każdym firmowym dorobku, zwłaszcza te złote, a na poznańskich targach innych się nie przyznaje. Paradoksalnie w tym roku ich prestiżowa ranga wyraźnie wzrosła, gdyż było ich więcej (aż 21), a wszystkie uznano za równoważne. Dotyczyły one ekspozycji najbardziej renomowanych marek oraz ich sztandarowych produktów. Dla gliwickiej firmy WSOP zdobyty medal stał się okazją do sympatycznego spotkania zaproszonych gości na jej firmowym stoisku, przy nagrodzonej linii diagnostycznej Certus 3.

TTM

Publikujemy niżej pełną listę nagrodzonych produktów w porządku alfabetycznym według marek, gdyż tak prezentuje się ona najlepiej.

• Lanca wielofunkcyjna

Alfred Kärcher GmbH & Co. KG, Niemcy

• Podnośnik podposadzkowy Blitz Duplex S2

BlitzRotary GmbH, Niemcy

• Tester cewek zapłonowych TCZ-1

Centrum Szkolenia Motoryzacji "Autoelektronika Kędzia" , Poznań

• FASANO – elektroniczny tester ciśnienia sprężania z pomiarem wahań napięcia akumulatora

FASANO TOOLS, Italy

• Tester Mega macs 56

Hella Gutmann Solutions GmbH, Niemcy

• Integra Data Service 3.0 z modułem schematów elektrycznych

Integra Software Sp. z o.o., Koszalin

• Interfejs diagnostyczny GOLO

LAUNCH Tech Co., Ltd, Chiny

• Linia diagnostyczna MAHA Eurosystem 7.50 dla samochodów osobowych

MAHA Maschinenbau Haldenwang

• Montażownica M & B DIDO 26MV + wyważarka WB 290 do serwisu mobilnego

M & B ENGINEERING s.r.l., Włochy

• Stanowisko szkoleniowe "Pneumatyczny układ hamulcowy zespołu ciągnik-naczepa"

Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o.o., Poznań

• Parm* – system kontrolno-pomiarowy hamowni silnikowych

ODIUT AUTOMEX Sp. z o.o., Gdańsk

• Progeo 3D – komputerowy przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu o dmc do 3,5 t.

PRECYZJA – TECHNK Sp. z o.o., Bydgoszcz

• Seria lamp roboczych W129 i W130

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ Józef i Leszek Waś Sp.j. Godzikowice

• Próbnik wtryskiwaczy EPS 118

Robert Bosch GmbH – Dział techniki motoryzacyjnej ( Division Automotive Aftermarket) Niemcy

• Tester diagnostyczny SUN POL 5500

Snap-on Equipment s.r.l.

• STM.NET – system autoryzacji przebiegu badania technicznego pojazdu na stacji kontroli pojazdów poprzez archiwizację wyników pozyskiwanych z linii diagnostycznych

Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Gdańsk

• Hydrauliczny ściągacz wtryskiwaczy ELVIS

TESAM s.c. Łabowa

• Linia diagnostyczna UNILINE QUANTUM Trzeciej Generacji i przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z zaciskami do kół o średnicach obręczy od 8" – do 24" QUANTUM 3D

UNIMETAL Sp. z o.o., Złotów

• Munster 9000 3D urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii ustawienia kół

WERTHER International Polska Sp. z o.o., Brzoza

• Linia diagnostyczna CERTUS 3

W.S.O.P. Sp. z o.o., Gliwice

Jeszcze przez miesiąc od zakończenia targów trwać będzie głosowanie na dodatkowy "Złoty Medal MTP – Wybór Konsumentów". Zdobędzie go produkt, który uzyska największą liczbę głosów na stronie internetowej www.zlotymedal.mtp.pl.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane