strona główna Aktualności Autogaz lekarstwem na smog
2017-01-25, ostatnia aktualizacja 2017-01-25 06:00

Autogaz lekarstwem na smog

Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

Z badań przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w miastach jest indywidualne ogrzewanie budynków. Nie bez znaczenia pozostają jednak samochody, w szczególności te z silnikami Diesla.

Władze niektórych miast w okresach alarmów smogowych doraźnie udostępniają za darmo przejazdy komunikacją miejską i w ten sposób zachęcają do zrezygnowania z wykorzystywania samochodów osobowych. Do alertów nie przyczyniają się jednak właściciele pojazdów napędzanych gazem LPG i CNG. Są to paliwa ekologiczne, które nie emitują cząstek stałych – głównego składnika smogu – oraz w znacznie mniejszym stopniu wydzielają inne toksyczne zanieczyszczenia, takie jak CO czy NOx – mówi Katarzyna Rutkowska, prezes firmy AC S.A., producenta instalacji autogaz marki STAG.

W wielu stolicach Europy oraz dużych miastach Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Francji władze wprowadzają zakaz wjazdu do centrów miast samochodom najbardziej zanieczyszczającym środowisko. Nie dotyczy to ekologicznych aut napędzanych gazem (np. w Paryżu samochodami takimi można jeździć we wszystkich strefach miasta i we wszystkie dni, nawet po ogłoszeniu alarmów smogowych).

Ekologiczny samochód z napędem gazowym można mieć szybko: konwersja na LPG trwa kilka godzin, a instalację gazową da się zamontować niemal w każdym rodzaju pojazdu (nawet z silnikiem Diesla).

Mieszanka propanu i butanu spala się bardziej wydajnie od benzyny, a jej resztki w mniejszym stopniu przedostają się do oleju silnikowego. Można to łatwo sprawdzić za pomocą warsztatowego analizatora spalin. Przykładowo, zawartość CO, HC i NOx w spalinach przy prawidłowo zamontowanej, skonfigurowanej oraz wyregulowanej instalacji gazowej są znacznie niższe niż w silnikach klasycznych. W autogazie w ogóle nie występują związki siarki i ołowiu: w przeciwieństwie do benzyny paliwa gazowe ich nie zawierają.

Wyraźnie mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery sprawia, że auto na gaz może być traktowane jako element długofalowej polityki antysmogowej. W Polsce obecnie są ponad 3 miliony kierowców, którzy przekonwertowali swoje pojazdy na zasilanie LPG/CNG, dzięki czemu oszczędzają pieniądze oraz podróżują ekologicznie.

Tagi

Autogaz  smog 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2