strona główna Blacharstwo Prostowanie blach aluminiowych
2013-11-05, ostatnia aktualizacja 2013-11-05 07:20

Prostowanie blach aluminiowych

Fot. CTS, Archiwum

Fot. CTS, Archiwum

Najprostszym rodzajem obróbki plastycznej blach jest gięcie, czyli prostoliniowe załamanie ich płaszczyzny pod działaniem sił względem niej poprzecznych, a przyłożonych w pewnej odległości od linii podparcia. Partie przetwarzanego w ten sposób materiału zachowują się wówczas następująco:

 • zewnętrzna warstwa łuku zagięcia ulega rozciąganiu, więc jej długość rośnie, a grubość maleje;
 • wewnętrzna warstwa jest ściskana, czego skutkiem staje się miejscowe jej spęczenie;
 • na geometrycznej granicy obu tych warstw długość giętej blachy pozostaje niezmienna.

Oprócz odkształceń plastycznych zmieniających grubość wspomnianych warstw podczas gięcia pojawiają się w metalowym materiale naprężenia, czyli odkształcenia sprężyste, które po ustaniu działania siły zginającej powodują częściowe wyprostowanie zagięcia.

prostowanie blach aluminiowych

Rodzaje odkształceń blachy w strefie jej kolizyjnego wgniecenia

Operacją bardziej skomplikowaną jest tłoczenie blach na prasach za pomocą matryc i stempli o odpowiednich kształtach. Metalowy materiał jest przy tym równocześnie gięty na krawędziach narzędzi formujących i rozciągany w pozostałych strefach obróbki. Obu tym przekształceniom towarzyszą też wprowadzane na stałe naprężenia lub chwilowe (do czasu zwolnienia nacisku prasy) odkształcenia sprężyste.

Toni Seidel
Prezes CTS sp. z o.o.

 • 2019-04-24 17:53

  Aluminiowa maska

  Krzysztof Kozak

  Mam do wyprostowania przednia maskę ktora okazala sie podbita i przełamania, czy jest technologia naprawy takich elementów?

  skomentuj 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane