2014-05-12, ostatnia aktualizacja 2014-05-12 06:45

Na dobry początek...

wyposażenie warsztatów

Wojciech Wiecheć

Italtools

Expert 3000 czy Expert 2000?

Rynkowa oferta warsztatowych urządzeń diagnostycznych staje się z roku na rok coraz bogatsza. Trafny wybór konkretnego modelu powinien więc uwzględniać rozmaite kryteria nawet wtedy, gdy dokonywany jest w określonym przedziale cenowym.

Bardzo dużo zależy bowiem od tego, do jakich celów ma służyć to urządzenie. Czy ma to być jedyny tester diagnostyczny w serwisie, czy też kolejny, uzupełniający dotychczas posiadane.

Drugim kryterium wyboru jest wymagany zakres diagnostyki pojazdów. Czy wystarczy podstawowe "skasowanie kontrolki" bez zbytniego zagłębiania się w samochodową elektronikę, czy też przewiduje się bardziej zaawansowaną diagnostykę, różnego rodzaju kodowania i adaptacje. Tu w pierwszym przypadku najbardziej liczy się prosta, bezpieczna i intuicyjna obsługa testera oraz szybkość nawiązywania komunikacji, w drugim zaś – dostęp do zaawansowanych funkcji, często obecnych tylko w diagnoskopach fabrycznych. W obydwu zastosowaniach doskonale sprawdzają się najnowsze testery diagnostyczne włoskiej firmy Brain Bee – samodzielna jednostka Expert 3000 lub interfejs diagnostyczny Expert 2000.

Urządzenia te posiadają rozbudowaną i stale rozwijaną bazę obsługiwanych systemów oraz umożliwiają wykonywanie bardzo szerokiego zakresu usług we współczesnych samochodach. Ich doskonalone od kilkunastu lat oprogramowanie zawiera obecnie dziesiątki tysięcy obsługiwanych systemów, pozwala na diagnozowanie większości samochodów osobowych i dostawczych produkcji zarówno europejskiej, jak i azjatyckiej.

wyposażenie warsztatu

Dzięki zaawansowanym funkcjom specjalnym, dostępnym do tej pory tylko w urządzeniach dla autoryzowanych serwisów, możliwe jest m.in.: programowanie licznika, kodowanie kluczy lub programowanie tzw. body komputera (FIAT). Funkcja inteligentnej diagnostyki pozwala na jednoczesne skanowanie sterowników powiązanych z wybraną przez użytkownika funkcją, co ułatwia wykrywanie błędów i oszczędza czas, a opcja testu dynamicznego umożliwia sprawdzenie wielu elementów silnika w czasie ich pracy, pod zmieniającym się obciążeniem itp.

Z kolei funkcje serwisowe umożliwiają szybki dostęp do kluczowych funkcji testera, najczęściej wykonywanych adaptacji i regulacji (m.in. kodowanie wtryskiwaczy, regeneracja DPF, adaptacja EGR, przepustnicy, obsługa elektrycznego hamulca postojowego, kalibracja czujnika kąta skrętu kierownicy lub obsługa systemów Start&Stop). Dodatkowo można rozbudować oprogramowanie, dodając funkcję diagnozy instalacji LPG.

Dzięki dotykowemu ekranowi w testerach Expert 3000 lub Expert 2000+ (wersja z 8" tabletem) wybór modelu i wersji pojazdu oraz poszczególnych funkcji diagnostycznych, a także dostęp do bazy danych regulacyjnych, schematów elektrycznych, schematów rozrządu bądź biuletynów technicznych producentów samochodów (baza danych PEDIA) jest bardzo szybki i wygodny. Doceniają to zarówno początkujący mechanicy, jak i elektromechanicy, dla których liczy się czas i kompletność przeprowadzanej diagnozy. Interfejs Expert 2000 daje ponadto możliwość zdalnej pomocy czy też prezentacji możliwości urządzenia za pośrednictwem Internetu.

W przypadku każdego urządzenia diagnostycznego niezmiernie ważną rzeczą jest dostęp do jak największej liczby systemów elektronicznych stosowanych we współczesnych samochodach, jak i do nowych funkcji i procedur. Zapewnia go wyłącznie regularne aktualizowanie oprogramowania. W testerach Expert 3000 i Expert 2000 oprogramowanie podlega stałej aktualizacji, dokonywanej automatycznie cztery razy w ciągu roku. I choć zalecane jest posiadanie aktualnej licencji, to jej brak nie powoduje wyłączenia urządzenia. Możliwa jest praca z ostatnio zaktualizowaną wersją oprogramowania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

wyposażenie warsztatu

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane